Ištrauka
LEVAS BANGŽUVĖNAS, buvęs pardavėjas „kolonijalinių prekių“ krautuvėje Garliavoje ir stambus spekuliantas pokarinėje Vokietijoje, įsteigia New Yorke Meilės Mokyklą. Netikėtas Mokyklos populiarumas pažadina jame politines ambicijas. Ši scena vaizduoja jo susitikimą su amerikiečių visuomenės atstovais. Jam padeda du amerikiečių kilmės lietuviai: LIBIDSTONE, psichologas, ir OKEN, advokatas.
Scenos kairėje iš viršaus nusileidžia didelė drobė, vaizduojanti laikraščio pirmąjį puslapį. Riebi antraštė: BANGŽUVĖNAS TARIASI SU VADAIS. Po antrašte, būdingos amerikiečių visuomenės atstovų grupės nuotrauka, įskaitant indėną pilname apdare.
ŽMOGUS SU BURMISTRO CILINDERIU: Visų delegatų vardu, leiskit pareikšt Jums mūsų džiaugsmą, kad Jūs ir Jūsų vertinga istitucija išplaukėte iš tos nelemtos audros...
BANGŽUVĖNAS: Džiaukitės – man negaila.
OKEN: Ponas Bangžuvėnas labai vertina Jūsų dėmesį.
ŽMOGUS SU BURMISTRO CILINDERIU: Aš turiu prisipažint, kad pradžioje Jūsų Mokykla suteikė man rūpesčio. Moterims, norinčioms užkariaut vyro širdį, Jūs patardavot iškast jo pėdsakus...
BANGŽUVĖNAS: Taip, ir įdėt į vazoną ir pasodint astrą...
ŽMOGUS SU BURMISTRO CILINDERIU: Mano miestietės pradėjo draskyt šaligatvius su mylimųjų pėdsakais – mieste nėra žemės, kaip Jūs žinot. Bet tada man dingtelėjo, kad mūsų šaligatviai buvo perdaug apgriuvę. Mes įstatėm naujus – ir šiandien mūsų šaligatviai garsūs visame pasaulyje.
OKEN: Nepaprasta pilietinė nuojauta – tai pono Bangžuvėno savybė.
LIBIDSTONE: Nuojauta organiškojo prado, palaidoto po mūsų civilizacijos asfaltu ir cementu.
ŽMOGUS SU DARBININKIJOS ATSTOVO IŠRAIŠKA: Organizuotoji darbininkija klausia...
OKEN: Tik pažvelkit aplinkui. Bedarbė smunka, smunka, smunka. Moterys nebeužkemša darbo rinkos ir vėl triūsia virtuvėse.
ŽMOGUS SU PLIKA GALVA: Akademiniuose sluoksniuose klausiama – koksai yra pono Bangžuvėno dvasinis variklis? Kokia jo motyvacija? Kokią pajėgą jis atstovauja?
BANGŽUVĖNAS: Didelę pajėgą – atsiminkit...
LIBIDSTONE (skubiai perimdamas): Ponas Bangžuvėnas atstovauja pasąmonę jos kūrybingiausioje apraiškoje – pasąmonę, kuri siekia pagydyti visuomenės suirimą, kurdama tvarkos ir prasmės vertybes.
Pagarbus šnabždesys nušiurena klausytojais.
ŽMOGUS KUNIGO APDARE: O kaip ponas Bangžuvėnas nusiteikęs religijos atžvilgiu?
OKEN: Ar Jūs skaitėt paskutiniąsias nekaltybės statistikas? Ji plinta kaip miško gaisras. Kas sumažino skyrybų skaičių? Kas grąžino santuokinį pastovumą?
ŽMOGUS PLAČIU PUSIAUJU: Mes, konservatyvių pažiūrų amerikiečiai...
LIBIDSTONE: Atgal į senuosius, saugiuosius papročius, atgal į tradicijos versmę – štai jo esminės idėjos.
ŽMOGUS SU AKINIAIS: Kaip Jūs žiūrit į užuominas apie pono Bangžuvėno reakcinius polinkius? Mes, liberalūs radikalai ir nuosaikiai radikalūs liberalai...
OKEN: Tik pažvelkit aplinkui! Ką tik jo pirštai paliečia – viskas pakinta. KAITA – tai jo esminė idėja. KAITA – jo dovana Amerikai!
MOTERIS ROŽINIAIS SKRUOSTAIS IR GĖLĖTA SKRYBĖLAITE: Visų džentelmenų klausimai buvo labai vietoje, bet, atrodo, kad moteriai, su jos moterišku jautrumu, lemta paklausti pagrindinj klausimą, kurį reikia klausti ir vėliakos klausti, idant mūsų Jungtinės Amerikos Valstybės gyvuotų ir žydėtų. Ar ponas – man sunku ištarti jo pavardę – ar jis čiagimis? Mums labai palengvėtų širdis, jei mes išgirstumėme, kad jis bent anglosaksiškos kilmės. Ar Jūs galėtumėt viešai paneigti gandus, kad jis kilęs iš Rytų Europos? Mano organizacija visad su nepaprastu rūpesčiu žiūrėjo į tokį galybės sutelkimą ne Amerikoje gimusiųjų rankose...
BANGŽUVĖNAS (grasinančiai): Aš tau parodysiu...
OKEN (skubiai perimdamas, nutęsia atsakymą į jos klausimą, kol uždeda patefono plokštelę): Puikus klausimas. Ačiū! Ar jis čiagimis? (Pasigirsta plokštelės muzika: „Going Home“). Taip, jis gimė. Ar Jūs žinot, kada jis pirmą sykį atvėrė akis? Jūs niekad neįspėsit. 1898 metų balandžio 21 dieną. Ką ši data byloja jums, amerikiečiai, patriotai? Vos tik jis atvėrė akis, jis turėjo sumirksėti nuo pirmojo ispanų-amerikiečių karo šūvio. Kas iš mūsų, ponios ir ponai – KAS – gali tą patį pasakyti?! Ir ką jo kūdikiškos akys išvydo vos tik prasivėrusios?! Akušėrės veidą – veidą moters, kurios brolis didžiąją savo gyvenimo dalį praleido Pi-Pi-Pittsburge...
Jis nusičiaudo. Plokštelė baigiasi.
LIBIDSTONE (pasinaudodamas pertrauka, perima iš OKEN’o): Ar neaišku, kad pasąmonės gilumoje jis buvo tikras amerikietis?!
BANGŽUVĖNAS (pašnabždomis, LIBIDSTONE’ui): Nepamiršk laikraščių – tų su fotografijom iš Amerikos, kur aš vyniojau silkes.
LIBIDSTONE: Taip! Kasdien jis skaitydavo amerikietiškus laikraščius, mokydavos juos atmintinai! Jis buvo maža Amerikos salelė svetur, geidžianti susijungti su žemynu, laukianti likimo sušnabždant: Žygiuok į Vakarus, Bangžuvėnai! Ir jis atžygiavo – ponios ir ponai – jis atėjo, kai Amerikos įsčios meldė jo. Jis atėjo, kai mes buvom benugrimstą vienodybėn, kai auto- automatizacija... (Nusičiaudo).
OKEN (pasinaudodamas LIBIDSTONE’o nusičiaudėjimu): Kai mes buvom benutunką, besustingstą...
LIBIDSTONE: (skubiai įsiterpdamas): Kai mes buvom beprarandą mūsų protėvių stiprybę bei dorybę, jis išniro prieš mus – su Amerikos istorija išgraviruota jo kūdikiškose akyse, su Amerikos laikraščių antraštėmis, mirgančiomis jo berniukiškose akyse, su Amerikos likimu, įskiepytu jo širdies šerdyje – vienintelis tikras amerikietis pionierius...
OKEN (įsiterpia, LIBIDSTONE’ui įkvepiant oro): Šimtaprocentinis amerikietis Bangžuvėnas!
Ovacijos nustelbia jo žodžius; didysis laikraščio puslapis nušvinta ir ima blykčioti įvairiausiomis spalvomis.
BANGŽUVĖNAS (pakelia ranką; ovacijos nuslūgsta): Ar dabar aišku, kas čia amerikietis?!
ŽMOGUS INDĖNO APDARE: Ir kas iš jūsų gali tvirtinti esąs tikras amerikietis?
BANGŽUVĖNAS: Gerai pasakyta, brolyti.
ŽMOGUS SU AKINIAIS: Jis pavadino indėną „broliu“! Jis mano kandidatas! Valio Bangžuvėnas!
Vėl ovacijos. Laikraščio puslapis pakyla aukštyn ir išnyksta; nusileidžia kitas puslapis, su stambia antrašte: SĖKMINGAS PASITARIMAS. BANGŽUVĖNO KALIBRAS PREZIDENTINIS. Bangžuvėnas ir jo bendrininkai skaito antraštę. Trumpa tyla; jie visi jaučia akimirkos svarbą.
OKEN (drebančiu balsu, BANGŽUVĖNUI): Ponas direktoriau, jei Jūs dabar išeisite ant balkono, pažvelgsite į minią ir pakelsite pirštą – dievaži – jie puls ant kelių: jie išrinks Jus prezidentu!
BANGŽUVĖNAS: Prezidentu? Ne... ne prezidentu. Prezidentas per skystas žodis, vaikų košelė.
OKEN: Karaliumi?
BANGŽUVĖNAS: Karalius – Ka-ra-lius. Nejaugi nėra raumeningesnio žodžio?
LIBIDSTONE: Žynių žynys!
BANGŽUVĖNAS: Kunigas? Ne. Aš turiu labai nekunigiškų planų.
OKEN: Caras?
BANGŽUVĖNAS: Nutriušus barzdelė, kulkų skylės? Ačiū, ne.
OKEN: Imperatorius?
BANGŽUVĖNAS: IM-PE-RA-TO-RIUS? Taip. Taip! Aš būsiu IMPERATORIUS.
LIBIDSTONE: Jūsų šviesybe, Jūs ką tik padarėte save imperatorium. Jūs paėmėt karūną ir užsidėjot ją sau ant galvos. Kaip Napoleonas.
BANGŽUVĖNAS: Ar aš? Aš užsidėjau, a?
LIBIDSTONE: Bet Jūs čia nenustosit, Jūs kopsit aukščiau – vieną dieną Jūs tapsit žynių žyniu.
LIBIDSTONE priklaupia ant vieno kelio. Visi kiti paseka jo pavyzdžiu. BANGŽUVĖNAS išsitiesia.
Metmenys, nr. 7, 1963.