Accessibility Tools

Poetinis Druskininkų ruduo 2012Poetinis Druskininkų ruduo 2012Festivalio tema: „Kūrybos socialiniai kontekstai: poezija ir politika?“

 

Važinėdamas po įvairius festivalius pastebėjau, jog į poezijos skaitymus, ypač Vakarų pasaulyje, susirenka daugiau žmonių, kai valdžia labiau kišasi į jų gyvenimą ir kai jie nesijaučia visiškai laisvi. Regis, jie labiau laukia socialiai angažuotos poezijos, – tačiau eilėraščiai juk neturi tokio pobūdžio etikečių. Socialinis kontekstas visokiai poezijai suteikia specifinio skambesio ar net prasmės. Pavyzdžiui, sovietiniais laikais Lietuvoje literatūra likdavo socialiai angažuota, net kai autoriai deklaruodavo priešingas nuostatas. Neprasmiškas menas buvo neįmanomas, nes prasmių jam nori nenori suteikdavo socialinis kontekstas. Net literatūriniams žaidimams jis pasiūlydavo tiesiogiai su tekstais nesusijusių interpretacijos galimybių. Netvirtinu, gerai tai ar blogai, tik noriu pastebėti, kad skaitytojų skaičių tai didino.

Nežinau, ar socialinė aplinka (visuomenės ekonominė padėtis, savijauta, santvarka ir valdžia) veikia pačią poeziją, manau, čia galima kalbėti tik apie konkrečius atvejus, tačiau ji suvokėjus veikia neabejotinai. Poetas gali į visuomenės reikalus įsijausti daugiau arba mažiau: gali su kuo nors ar už ką nors kovoti, gali kolaboruoti, gali į visa tai numoti ranka. Tačiau viešai prabilęs jis visada atsiduria kokiame nors kontekste ir jaučia, kaip tas kontekstas veikia klausytojus ir kaip jiems siūlo suprasti tekstą.
        Ar socialinė aplinka skatina kurti poeziją? Jei skatina, manau – tik netiesiogiai. O jeigu kurį autorių skatina tiesiogiai, labai tikėtina, kad jo kūrybos rezultatas bus prastas. Nes poezija nėra būdas perteikti informaciją ar kuo nors įtikinti. Tačiau ji gali vaizduoti situacijas, siūlančias tam tikras išvadas. Kita vertus, poezijos istorijoje pilna socialiai angažuotų ir tuo tikslu sukurtų kūrinių. Jų pilna ir šiandien. Slemas bei repas yra socialiai angažuoti. Ar galima sakyti, kad socialinė aplinka įkvepia jų kūrėjus?
Kaip poetas galėtų prisivilioti daugiau skaitytojų? Kaip politikas – populistiškai, ar kaip šventikas – apeliuodamas į kažkokį kitą, „svarbesnį“ pasaulį? Kokias alternatyvas renkasi patys poetai? Renkasi ar numoja ranka?

Primename, kad Poetinis Druskininkų ruduo –­ visiems atviras festivalis, jo renginiai nemokami. Mes negalime visų norinčiųjų apgyvendinti ir pamaitinti, bet kviečiame poetus dalyvauti mūsų anoniminiuose konkursuose (deja, paštu siunčiamų kūrinių nepriimame – nesusidorotų vertintojai), penktadienio naktiniuose ir šeštadienio ryto skaitymuose. Taip pat kviečiame visus poezijos mėgėjus atvykti į mūsų renginius.
PDR prisistatymas tamsiam Druskininkų dangui penktadienį 20.45 val. bus transliuojamas internetu: http://88.119.197.223. Poe­tinis aukcionas šeštadienį vyks apie 20.30 val. Jo vedėja Aušra Kaziliūnaitė nusprendė, kad jis turi būti „neužsagstytas“, taigi – laisva rinka: kas ką nori, tą ir parduoda; kas ką įperka, tą ir perka.

                                                                                                                                          K. P.

 

PROGRAMA

 

Spalio 5 d., penktadienis

 

         8.30    Dalyvių išvykimas iš Vilniaus nuo Lietuvos rašytojų sąjungos būstinės, K. Sirvydo 6.
        11.00    Dalyvių registracija. Druskininkai, Centras „Dainava“, Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė, Maironio g. 16.
        13.45    Festivalio atidarymas. PDR vėliavos pakėlimas. Prie kavinės „Širdelė“.
        14.00    Diskusija: „Socialiniai kūrybos kontekstai: poezija ir politika?“. Veda Rimantas Kmita. „Dainava“, Aušrinės salė.
        16.00    Kavos pertrauka. Beno Januševičiaus fotografijų parodos pristatymas. Aušrinės salės vestibiulis.
        16.30    Diskusijos tęsinys.
        19.00    Poezijos vakaras. Veda Vytautas Stankus ir Daiva Čepauskaitė. „Dainava”, Aušrinės salė.
        20.45    PDR prisistatymas tamsiam Druskininkų dangui. Fontanas Vilniaus alėjoje.
        21.00 Poetiška naktis: jaunųjų poezijos skaitymai. Veda Ilzė Butkutė. Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė.
        22.30 Laisvas mikrofonas – festivalio dalyvių skaitymai. Ten pat.

 

Spalio 6 d., šeštadienis

 

       10.00    Gerardo Šatūno fotografijų paro­dos „Laiko ženklai – 2“ atidarymas. „Boulangerie“ kavinė, M. K. Čiurlionio g. 63.
       10.30    Meninis veiksmas. Juliaus Kelero „Fotografijos, tekstai“. Valdo Giliaus instaliacija „Apie meną“. Galerija „Sofa“, Vilniaus alėja 10.
        11.00    Poetinės akcijos „Dainavos“ kieme: kolektyvinis eilėraštis „Karštas komentaras“. Veda Vytautas Dekšnys. Laisvas mikrofonas –­ festivalio dalyvių skaitymai.
        14.00    Per metus išėjusių knygų pristatymas. Veda Valentinas Sventickas. „Dainava“, Saulės salė. Veiks knygų paroda, leidyklos prekiaus savo leidiniais.
        15.00    Jaunųjų poetų kūrybos aptarimas. Centras „Dainava“, Perkūno salė.
        15.00    Poezijos valanda. Vertimo dirbtuvių kūrybos pristatymas. Veda Kotryna Pranckūnaitė. Kavinė „Širdelė“, Bubilo salė.
        16.15    Poezijos popietė. Veda Mindaugas Nastaravičius ir Jurga Tumasonytė. Centras „Dainava“, Aušrinės salė.
        19.00     Iškilmingas baigiamasis poezijos vakaras. Jotvingių ir Jaunojo jotvingio premijos įteikimas. Konkursų laureatų apdovanojimas. Veda Erika Drungytė.
        20.30    Poetinis aukcionas. Veda Aušra Kaziliūnaitė „Dainava“, Aušrinės salė.
        21.00    Raudonas kilimas. PDR himnas. Skaitymai ir vaidinimai. Veda Alvydas Šlepikas ir DJ Arturiukas. Centro „Dainava“ restoranas „Nakviša“.

 

Spalio 7 d., sekmadienis

 

       11.00    Dalyvių išvykimas į Vilnių.
       17.00    PDR svečių ir laureatų poezijos vakaras. Veda Indrė Valantinaitė ir Laurynas Katkus. PIANO.LT koncertų salė. Trakų g. 9/1 (įėjimas iš Kėdainių g.)

 

Spalio 8 d., pirmadienis

 

       14.00    Užsienio svečių susitikimai su universitetų studentais.
       17.00    Poezijos skaitymai Užupio kavinėje. Veda Julius Keleras. Užupio Respublika.

 

Anoniminiai konkursai:

        Vieno eilėraščio;
        Vieno eilėraščio tema – „Mano Dramblio Kaulo bokštas“;
        Humoristinio eilėraščio tema – „Socialiai remtinas eilėraštis“.

 

 

Literatūra ir menas

Poetinis Druskininkų ruduo