Lietuvių literatūros ir tautosakos institutasLietuvių literatūros ir tautosakos institutas       Vasario 4 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai surengė tradicinį kasmetinį pokalbį apie 2009 metų lietuvių autorių knygas. Šiųmetinio pokalbio tema „Glamūro ideologija ir knyga-įvykis“. Mokslininkai kalbėjo apie praėjusiais metais išleistų – nepaisant krizės – knygų gausą bei vyraujančias literatūros tendencijas.

 

       Kaip pastebėjo pokalbį pradėjusi literatūrologė Jūratė Sprindytė, gyvename glamūrėjančioje aplinkoje, kur svarbu nebe žmogaus egzistencija, o jo gyvenimo stilius –  išorinis  spindesys, prašmatnumas, mados naujienos, persikinis kūnas, prabangios atostogos, rafinuotas kičas ir vartojimo pilnatvė. Knyga-įvykis būtų tokia knyga, kuri užduoda klausimus, fokusuoja epochą, apibendrina ir išlieka. Todėl manau, kad knyga-įvykis beveik nebeįmanoma. Ne dėl to, kad tokių nebeparašoma. Jos tiesiog nebeatpažįstamos, tarsi nereikalingos. Nėra kam skelbti knygos-įvykio ir nėra kam išgirsti ir juo p a t i k ė t i, visuomenė pernelyg nevienalytė ir užglušinta kitokio poūdžio neva įvykiais, be to, ir knygos statusas perkeistas.

 

       Lyginant su praėjusiais metais, buvo pastebėta, kad 2009 m. savotiški poezijos ir atminties literatūros – memuarų, dienoraščių, kūrybinio palikimo knygų metai. Pasak J. Sprindytės, akivaizdu, kad 2009 metų knygų visumos balanse poezijos knygos savo kokybe pranoksta prozą, t.y. grožinę, fikcinę beletristiką – nes poezija pačia savo prigimtimi nuo glamūrų toli, kaip iš dalies ir mažoji proza, novelės. Įprastą beletristiką, ypač romanus, pranoksta ir kultūros asmenybių memuarai, dienoraščiai, laiškai, biografiniai pasakojimai (pvz., G. Mareckaitės, trečios kartos vilnietės, memuarai Šiapus ir anapus Vilniaus vartų ar M. Martinaičio Mes gyvenome, ar J. Vaičiūnaitės Mabre viešbutis).

 

       Šiemet išrinktas kūrybiškiausių knygų dvyliktukas (abėcėlės tvarka):

1. Laura Sintija Černiauskaitė, Kambarys jazmino krūme: Apsakymas ir apysaka, Vilnius: Alma littera, 2009.

2. Henrikas Čigriejus, Žiemių pusėje giedra: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009.

3. Valdas Gedgaudas, Kario šešėlis: Eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009.

4.  Laurynas Katkus, Už 7 gatvių: Eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009.

5. Aušra Kaziliūnaitė, 20 % koncentracijos stovykla: Eilėraščiai, Kaunas: Kitos knygos. 2009.

6. Marcelijus Martinaitis, Mes gyvenome: Biografiniai užrašai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009.

7. Vytautas Martinkus, Žemaičio garlėkys: Istorinis romanas, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla,  2009.

8. Sigitas Parulskis, Pagyvenusio vyro pagundos: Eilėraščiai, Vilnius: Baltos lankos, 2009.

9. Donatas Petrošius, Aoristas: Eilėraščiai, Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009.

10. Diana Šarakauskaitė, Medžiai mano tėvai: Eilėraščiai, Vilnius: Homo liber, 2009.

11. Ieva Toleikytė, Garstyčių namas: Apsakymai, Serija „Pirmoji knyga“, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009.

12. Markas Zingeris, Rudens ir pavasario pasikalbėjimas: Romanas, Vilnius: Alma littera, 2009.

 

       Iš šio dvyliktuko prieš Vilniaus knygų mugę bus išrinktas LLTI premijos laureatas, kuris bus paskelbtas mugės metu – vasario 20 d. 11 val. Premija laureatui įteikiama prieš Kovo 11-ąją.

 

       Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto informacija

       2010-02-04