MR. FLUXUS: kolektyvinis Jurgio Mačiūno (1931–1978) portretas
MR. FLUXUS: kolektyvinis Jurgio Mačiūno (1931–1978) portretas
       Mr. Fluxus: kolektyvinis Jurgio Mačiūno (1931–1978) portretas. – V.: Baltos lankos, 2009. Sudarė Emettas Williamsas, Ay-O. Iš anglų kalbos vertė Ingrida Vizbaraitė.

 

Paminėjus Jurgį Mačiūną ir Fluxus ne vienas doras Lietuvos pilietis tuoj pat prisimena iš Jono Meko nupirktas „fliuksistines“ vertybes, ima nervintis, purtytis iš pasiutimo ir šaukti: „Kur mūsų milijonai?!“

 

Milijonus suėda infliacija, krizė, abonentai, o menas – amžinas. Fluxus, beje, irgi. Kai kam sunku pripažinti, kad J.Mačiūnas pasaulyje žinomesnis menininkas nei Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (kuris geresnis, dar nenustatyta).

  

Skaitinėdamas „Mr. Fluxus: kolektyvinį Jurgio Mačiūno portretą“ darau prielaidą, kad pastarųjų metų istorija apie skandalėliais apaugusį Fluxus paveldo pirkimą buvo viena iš kruopščiai suplanuotų J.Mačiūno pomirtinių meno akcijų. Iš atsiminimų aiškiausiai matyti – šis didis menininkas buvo kruopštus pedantas, viską apskaičiuodavo ir numatydavo matematiniu tikslumu, nevengdavo siekdamas gerų tikslų manipuliuoti žmonėmis. Ir visus savo gyvenimiškus pralaimėjimus sugebėdavo paversti sėkmingomis meno akcijomis. Žinant jo stilių, neatmestina tikimybė, kad Fluxus tėkmė buvo nustatyta daugeliui metų į priekį. Galbūt net ši prisiminimų apie J.Mačiūną knyga, kurioje beveik šimtas šį genijų pažinojusių pasaulio piliečių atskleidžia fantastiškus, tragikomiškus gyvenimo ir kūrybos proceso faktus. Sunku patikėti, kad vienam žmogui per vieną gyvenimą (nors palyginti neilgą) pavyko tiek nuveikti.

 

J.Mačiūnas buvo didis eruditas, sukonstravęs analogų pasaulyje neturinčią mokymosi mašiną. Nenustebčiau, jei jis slapta susimeistravo ir laiko mašiną, su kuria dabar keliauja po amžinybę ir platina apie save ir Fluxus visokius šmeižtus, pramanus. Tikėtina, kad J.Mačiūnas tiesiogiai prikišo nagus ir prie šios smagios knygos, kurią paėmus nesinori paleisti iš rankų.

 
Vilniaus diena
2009-03-16