Vilniaus mokytojų namuose rengiamoje vasariškoje knygų mugėje „Vasarokime su knyga“ šį trečiadienį bus pristatyta kompaktinė plokštelė „Laumiukai“. Kompaktinė plokštelė išleista remiantis 2007 m. VšĮ „Brailio spauda“ išleistu pasakų rinkiniu „Laumių vaikai“. „Laumiukuose“ yra 80 pasakų, skaitomų 18 žmonių: pradedama pavyzdžiais bendrine kalba, jai artimiausiais vakarų aukštaičiais kauniškiais ir baigiama šiaurės žemaičiais kretingiškiais. Visi žmonės, kurių balsus plokštelėje girdėsite, pasakas seka gimtąja savo tarme, ir ne bet kokias pasakas, o tik tas, kurios užrašytos tose vietovėse, iš kurių yra kilę jie patys. Taigi pietų aukštaitis (dzūkas) ar rytų aukštaitis (uteniškis) seka tokią pasaką ar sakmę, kurią galbūt prieš šimtą ar pusantro šimto metų sekdavo jo seneliai ir proseneliai. Ir seka ją taip, tokiomis intonacijomis, kaip pats yra girdėjęs iš savo tėvų, o šie – iš savųjų. Įsiklausykime! Ne visada skiriasi skirtingomis tarmėmis sekamų pasakų siužetai, leksika, gramatinės konstrukcijos, bet visada – priegaidės, skambėjimas, frazės ar sakinio intonacija, pasakojimo ritmas. Ją sudarė Alvydas Valenta ir Henrikas Stukas.
2007 metais dienos šviesą išvydo lietuvių pasakojamosios tautosakos leidinys „Laumių vaikai“ (sudarytojai Henrikas Stukas ir Alvydas Valenta). Jame spausdinama iš įvairių lietuvių tautosakos rinkinių atrinkta daugiau nei 200 pasakų bei sakmių, kuriose veikia neįgalūs veikėjai – aklieji, kurtieji, netekę rankos, piršto ar turintys kokią nors kitą negalią. Leidinį palankiai įvertino humanitarinė bendruomenė, o 2008 metais jo sudarytojai apdovanoti Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premija „Už etninės kultūros puoselėjimą bei skleidimą, švietėjišką veiklą“.
„Laumių vaikuose“ spausdinamos pasakos, pasektos ir užrašytos skirtingu metu skirtinguose Lietuvos regionuose, išlaikiusios konkretaus regiono ar tarmės ypatybes. Todėl, leidiniui jau išvydus dienos šviesą, jo sudarytojams kilo nauja mintis – knygos pagrindu parengti kompaktinę plokštelę, tik šįsyk dėmesį sutelkti ne į neįgalumą ir neįgaliuosius, bet į lietuvių kalbą, jos tarmes, autentišką sekamos pasakos skambėjimą. Šią mintį palaikė ir etnografai, ir kalbininkai. Taip atsirado kompaktinė plokštelė, kurią dabar laikote rankose. Tik vadinasi ji jau nebe „Laumių vaikai“, bet „Laumiukai“.
Kompaktinė plokštelė „Laumiukai“ bus pristatyta šį trečiadienį, rugpjūčio 12 d. 17.30 val. Vilniaus mokytojų namų kiemelyje (jei lis – svetainėje). Pristatyme dalyvaus: Dalyvaus etnologė Gražina Kadžytė, folkloristai Marija Liugienė, Stanislovas Kavaliauskas, skaitovas Juozas Šalkauskas, žurnalistė Gema Padribonienė, muzikantas Darius Mockevičius su draugais, sudarytojai Alvydas Valenta ir Henrikas Stukas. Pristatymo metu bus skaitomos lietuvių pasakos įvairiomis lietuvių tarmėmis, skambės linksma liaudiška muzika, dainos.
Rugpjūčio 12 d., nuo 11 iki 20 val. taip pat vyks mažoji knygų mugė. Paskutinius vasaros du trečiadienius projekto „Vasarokime su knyga“ mažojoje knygų mugėje be kitų knygų bus galima įsigyti vadovėlių ir pratybų sąsiuvinių. Juk artėja mokslo metai!
Rugpjūčio 12 d. 20.00 val. Kiemelyje – DOMANTO RAZAUSKO KONCERTAS (Bilieto kaina 20 litų. Bilietus platina tiketa.lt).
Rugpjūčio 13 d. 22.00 val. Kiemelyje – PASAULIO VILNIUKŲ SUVAŽIAVIMAS. LENKŲ DOKUMENTIKOS NAKTIS. Bus rodomi filmai: „89 mm nuo Europos, rež. Marcel Lozinski (1993 m.), „O jeigu taip nutiktų“, rež. Marcel Lozinski (2007 m.), „Bara – bara“, rež. Maria Zmarz-Koczanowicz, Michal Arabudzki (1996 m.), Tokį gražų sūnų pagimdžiau“, rež. Marcin Koszalka (1999 m.), „Auštant ir prieš sutemstant“, rež. Kaziemierz Karabasz (1999 m.).
Rugpjūčio 14 d. 22.00 val. Kiemelyje – PASAULIO VILNIUKŲ SUVAŽIAVIMAS. LENKŲ KOMEDIJOS NAKTIS.
Rugpjūčio 15 d. 17.00 val. Kiemelyje – KONCERTAS BALTIJOS KELIO 20-ČIUI. Dalyvaus Rygos kultūros ir laisvalaikio centro „Imanta“ mišrus choras. Koncerte taip pat dalyvaus Vilniaus mokytojų namų vyrų choras „Vytis“.
Vilniaus mokytojų namų Kiemelyje galima išvysti Senųjų fotografijų parodą „Lietuviai vaizduose“.
Vilniaus mokytojų namai
2009-08-10