TEKSTAI.LT
<< Atgal
 
 
TĖVYNĖS VARPAI

 
ATODANGOS:
NUO PULITZERIO IKI „ČEMPIONŲ
PUSRYČIŲ“ BE KURTO VONNEGUTO

       Pulitzeris – rašytojams. Niujorko Kolumbijos universitete balandžio 16 d. paskelbti literatūros, dramaturgijos, žurnalistikos ir muzikos Pulitzerio premijos laureatai. 73 metų romanistui Cormacui McCarthy'čiui atiteks 10 tūkstančių dolerių už jo dešimtą romaną „Kelias“. Geriausiu sezono dramaturgu pripažintas Davidas Lindsey'us-Abaire'as. Jo pjesė „Rabbit Hole“ pernai su pasisekimu buvo rodoma Niujorko teatre „Biltmore“.
       Metų literatūros apdovanojimai Latvijoje. 2006 m. literatūros apdovanojimai paskirti šiems latvių rašytojams: poetui Pėterui Brūveriui (už eilėraščių rinkinį „Už stiklo“), prozininkams Imantui Zieduoniui ir Norai Ikstenai (jų knyga „Neapibrėžta praeitis“ pernai įvertinta Baltijos Asamblėjos premija), vaikų literatūros rašytojui Vikui („Pakraštiečiai“), literatūros mokslininkui Raimondui Briedžiui („Latvių literatūros kronikų gretinimas su įvykiais pasaulyje ir Latvijoje“, 1 ir 2 tomai), vertėjui Gunčiui Valujevui (už J. Cortázaro „Apsakymus“ ir G. G. Márquezo „Meilė choleros metu“), dramaturgui Alviui Hermaniui ir Rygos Naujojo teatro aktorių kolektyvui už spektaklį „Latvių meilė“. Gaikių Mario eilėraščių rinkinys „Kuprinė“ pripažintas geriausiu debiutu. Apdovanojimai už visą gyvenimo indėlį į literatūrą paskirti Gunarui Saliniui ir Dzintarui Suodumui.
       Dešimtoji Aleksandro Solženicyno premija. Šių metų A. Solženicyno literatūrinės premijos laureatais paskelbti literatūrologas Sergejus Bočiarovas ir lingvistas Andrejus Zalizniakas. Šiemet ši premija įteikiama dešimtą kartą, todėl vertinimo komisija nusprendė padvigubinti premijos dydį – kiekvienam laureatui skirti po 25 tūkstančius JAV dolerių.
       S. Bočiarovas – vienas įžymiausių rusų ir Vakarų Europos literatūrų specialistų, daugelio Europos ir rusų literatūros klasikų kūrybos tyrinėtojas.
       A. Zalizniakas – šiuolaikinės ir istorinės rusų kalbos gramatikos, lyginamosios ir bendrosios kalbotyros specialistas.
       Reikšmingiausios britų metų knygos. Didžiojoje Britanijoje įteiktos metų knygos premijos „Plunksnos“, saviti šios šalies knygos Oskarai. Ši premija skiriama nuo 1990 metų ir oficialiai vadinama „Galaxy British Book Awards“. Jos laimėtojams įteikiamos auksinės plunksnos formos statulėlės.
       Metų knygos laureatu pripažintas Conno Igguldeno kūrinys „Pavojinga knyga berniukams“. Metų autoriumi pagal „Reader Digest“ versiją tapo mokslinių filosofinių bestselerių autorius Richardas Dawkinsas, išleidęs skandalingą knygą „Prarastoji Dievo iliuzija“. Britų šou verslo atstovo ir scenaristo Richardo Key autobiografija „Juoko garsai“ įvertinta Metų biografijos apdovanojimu.
       Premijuoti Metų geriausios, vaikų, detektyvo, debiuto knygų autoriai.
       Premijų laureatus išrinko britų knygotyros specialistai kartu su skaitytojais.
       Pamestas rankraštis. Vienoje pietinio Londono metro stotyje ant suolelio buvo rastas dar neišleistas žinomos anglų rašytojos Jeanette Winterson romano „Akmeniniai dievai“ rankraštis. Dvidešimt septynerių metų ponia, radusi rankraštį, iškart suvokė šio 134 puslapių kūrinio vertę ir jo į šiukšliadėžę neišmetė.
       Leidyklos „Penguin“ atstovas pranešė, kad viena leidyklos darbuotoja rankraštį stotyje paprasčiausiai pamiršo. Nelaimingoji sugrįžo į stotį, bet romano rankraščio jau neberado. Tačiau ši istorija baigėsi laimingai – rudenį šis J. Winterson kūrinys bus išleistas.
       Puškinas ir cenzūra. 1837 m. sausio 29 d. mirė rusų poetas Aleksandras Puškinas. Minint šio literatūros klasiko mirties šimtmetį Tarybų valdžia sumanė pagerbti jį kaip vieną „prakeiktojo carizmo“ aukų: apie A. Puškiną rašė memorialinius straipsnius, masiniu tiražu leido jo raštus, skelbė mokslinius darbus, rengė konferencijas. Vieno konkurso nugalėtoja, aštuntos klasės moksleivė, iš plastilino nulipdė statulėlę „Jaunas draugas Stalinas skaito Puškiną“. Poeto atminimo pagerbimo užkulisiuose prasidėjo „liaudies priešų“ medžioklė, myriop buvo nuteisti keli politikos veikėjai.
       Kaip liudija neseniai mokslininkų paviešinti tyrinėjimai, sovietinė valdžia ne tik pagerbė, bet ir represavo A. Puškiną. Per poeto jubiliejinį gimtadienį (1922 m. birželio 6 d.) buvo įkurtas Glavlitas. 1923 m. A. Puškino pavardė (kartu su J. Galswarthy'čio ir M. Twaino) pirmąkart buvo įrašyta į uždraustų autorių sąrašą.
       Galvlitas aktyviai dirbo ir jubiliejiniais 1937-aisiais. Be šios institucijos cenzorių individualaus numerio negalėjo pasirodyti A. Puškino kūriniai. Cenzoriai (du trečdaliai jų turėjo tik vidurinį ir nebaigtą vidurinį išsilavinimą) jubiliejaus dienomis išėmė iš spaudos garsiojo liaudies komisaro A. Lunačiarskio straipsnį „Pirmos paskaitos apie Puškiną konspektas“.
       Skalbykla–skaitykla. Amerikiečių rašytoja E. Rubin tęsia pernai pradėtus literatūrinius skaitymus Niujorko automatinėse skalbyklose. Anksčiau rašytoja tai darė parduotuvėse, tačiau jose nesulaukė tokio supratimo kaip skalbyklose, kuriose labai aktuali poilsio organizavimo problema.
       Katino biografei – rekordinis honoraras. 1988 m. katinėlis, aptiktas vežimėlyje su grąžintinomis knygomis, buvo priglaustas Ajovos valstijos Spenserio miestelio bibliotekoje ir tapo šio miestelio įžymybe. Apie jį nufilmuoti du dokumentiniai filmai, jo nuotraukas spausdino žurnalai, „portretus“ piešė ant atvirukų. 2006-ųjų lapkritį katinas padvėsė, apie tai pranešė daugiau kaip 250 Amerikos laikraščių. Dabar JAV leidykla „Grand Central Publishing“ įsigijo teisę publikuoti katino gyvenimo istoriją. Knygą apie katiną planuoja parašyti vyriausioji bibliotekininkė Vicki Myron. Katino biografei leidėjai sumokės rekordinį honorarą – 1,25 mln. JAV dolerių.
       „Čempionų pusryčiai“ be K. Vonneguto. Balandžio 11-ąją, sulaukęs 84-erių, po patirtos galvos traumos mirė amerikiečių romanistas Kurtas Vonnegutas. Pasaulinei literatūrai jis paliko dvi dešimtis romanų (daugelis jų tapo bestseleriais), daug apsakymų, apybraižų, pjesių. Postmodernistiniuose romanuose jis nepretenzingai, tačiau aštriai, net absurdiškai gvildeno egzistencines problemas. K. Vonnegutas po 1987 m. pasirodžiusio „Mėlynbarzdžio“ nebeparašė nė vieno romano, mėgavosi muzika, piešė ir tapė; anot paties rašytojo, jis buvo tik „meistras pirdyla“. Tiesa, 2005 m. pasirodęs K. Vonneguto esė rinkinys „Žmogus be tėvynės“, pašiepiantis JAV prezidento G. W. Busho administraciją, susilaukė didelio populiarumo: parduota daugiau nei ketvirtis milijono knygos egzempliorių.
       Lietuvių skaitytojai gali lietuviškai skaityti romanus „Pianola“, „Katės lopšys“, „Skerdykla Nr. 5“, „Čempionų pusryčiai“, „Galapagos“, „Žmogus be tėvynės“ ir kitus K. Vonneguto kūrinius.

Į viršų

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti
info@tekstai.lt