Accessibility Tools

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutasLietuvių literatūros ir tautosakos institutas       Vasario 8 d. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai surengė tradicinį kasmetinį pokalbį apie praėjusiųjų 2010 metų lietuvių autorių knygas. Pokalbį vainikavo kūrybiškiausių knygų dvyliktuko išrinkimas.

 

       Nuo 2003 metų į kasmetinius knygų aptarimus susirenkantys literatūrologai šiemet diskutavo apie prabėgusį pirmąjį naujojo tūkstantmečio dešimtmetį. Šiųmetinio pokalbio tema – „Literatūra XXI amžiuje: pakylėta, išsikvėpus, atostogaujanti, jokia?“ Pokalbio metu, kaip ir praėjusiais metais, buvo konstatuota, kad knygų gausėjimo tendencija - nepaisant krizės – tik stiprėja. Aptariant 2010 metų knygas, buvo išskirtos naujos ryškėjančios tendencijos: emigrantų literatūra, kurioje siekiama iš naujo apsibrėžti savo tapatybę (Aušros Matulevičiūtės, Gabijos Grušaitės romanai) ir „biurų“ literatūra, fiksuojanti (ne)įprastą tikrovę (Ernesto Parulskio, Undinės Radzevičiūtės kūryba).

 

       Išrinktame dvyliktuke atstovaujama beveik visoms lietuvių rašytojų kartoms ir atspindimos pastrojo dešimtmečio lietuvių literatūros tendencijos. Žanriniu požiūriu pirmauja eseistikos tekstai, mat praėjusius metais drąsiai galima vadinti pagrindinių eseistų antrųjų tomų metais (Giedros Radvilavičiūtės, Alfonsos Andriuškevičiaus, Rolando Rastausko naujos knygos). Antrą kartą per visą dvyliktuko rinkimo istoriją tarp kūrybiškiausių knygų pateko ir pomirtinė - Gendručio Morkūno „Švęsti kosmose ir tvarte“ – knyga.

 

       Šiemet išrinktas kūrybiškiausių knygų dvyliktukas (abėcėlės tvarka):

 

       Alfonsas Andriuškevičius, Vėlyvieji tekstai: eilės, esė, vertimai, Vilnius: Apostrofa, 2010.

       Viktorija Daujotė, Balsa ūkūs / Balsai ūkuose: eilėraščiai, Vilnius: Regionų kultūrinių iniciatyvų centras, 2010.

       Liutauras Degėsys,  Prisiminimų prisiminimai: esė, Vilnius: Alma littera, 2010.

       Gabija Grušaitė, Neišsipildymas: romanas, Vilnius: Baltos lankos, 2010.

       Jaroslavas Melnikas, Kelias į rojų: siurrealistinis romanas, apysakos ir apsakymai, Vilnius: Baltos lankos, 2010.

       Gendrutis Morkūnas, Švęsti kosmose ir tvarte: eseistika ir bičiulių bei bendražygių atsiminimai, sudarytojas Andrius Navickas, Vilnius: VšĮ Bernardinai.lt, 2010.

       Valdas Papievis, Eiti: romanas, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2010.

       Ernestas Parulskis, Kasdienybės kunstkamera: esė, Vilnius: Tyto alba, 2010.

       Kornelijus  Platelis,  Karstiniai reiškiniai: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2010.

       Giedra Radvilavičiūtė, Šiąnakt aš miegosiu prie sienos: esė, Vilnius: Baltos lankos, 2010.

       Rolandas Rastauskas, Privati teritorija: esė, Vilnius: Apostrofa, 2009.

       Rimvydas Stankevičius, Patys paprasčiausi burtažodžiai: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2010.

 

       Kūrybiškiausios 2010 m. knygos laureatas bus paskelbtas vasario 19 d. 13 val. Vilniaus knygų mugėje, Rašytojų kampe – LRT studijoje. Laureatą iš dvylikos kandidatų slaptu balsavimu renka Instituto literatūrologų vertinimo komisija, patvirtinta Instituto tarybos. Lietuvių literaratūros ir tautosakos instituto premija laureatui įteikiama Viliešių rūmuose (Antakalnio g. 6) minint Kovo 11-ąją.

 

       LLTI

       2011-02-09