Accessibility Tools

Andrius Kulikauskas. Vilniaus mokytojų namų nuotraukaAndrius Kulikauskas. Vilniaus mokytojų namų nuotrauka       Dainuojamosios poezijos festivalyje „TAI – AŠ“ ne kartą skambėjusi bardo Domanto Razausko daina „Šypsena 9 mm“ galėtų būti ir atsakymas, kodėl šio festivalio koncertai kasmet sulaukia vis didesnio tautiečių entuziazmo. Galimybė išgirsti garsiausių Tėvynės ir užsienio bardų dainas, pasimokyti iš jų ir patiems pasirodyti publikai pabaigos koncerte, panaktinėti su bendraminčiais – tokia saviraiškos laisvė ir galimybė įsiklausyti į save šiais pažangiųjų technologijų laikais tapo didele retenybe.

 

       Nors oficialiai šiemet „TAI – AŠ“ festivalis, organizuojamas Vilniaus mokytojų namų prasidės spalio 19 dieną, organizatoriai jau dabar pluša pasiraitoję rankoves. Ne tik todėl, kad dar iki festivalio pradžios dainuojamosios poezijos bičiulius pasiektų įdomūs ir išskirtiniai koncertai, bet ir dėl staigmenų bei naujovių, suteiksiančių festivaliui dar nepatirtą skonį.

 

       Vienas ryškiausių iki festivalio vyksiančių renginių – rugsėjo 25 d. sostinės Gedimino prospekte Vilniaus mokytojų namų inicijuojamas projektas „Vilniaus Brodas gyvas“. Nieko nežinantiems apie vilniškį Brodą, norisi priminti, sąvoką ir reiškinį  labiausiai išgarsino vienas iš mūsų dainuojamosios poezijos pradininkų, jau anapus iškeliavęs Vytautas Kernagis. Septinto – aštunto dešimtmečių sandūroje tuometinis Vilniaus Lenino prospektas kuriančiam bei muzikuojančiam jaunimui buvo ne tik pasivaikščiojimo ar susibūrimo vieta, bet ir kūrybinės saviraiškos erdvė, savotiška opozicija tada vyravusiai ideologijai. Čia dažnai skambėdavo poetų posmai ir muzika, kuri retai patekdavo į didžiąsias koncertų sales, ir vis dėlto nenoromis net ir oficialiai būdavo pripažįstama literatūros kritikų. Todėl šiais metais dar iki festivalio pradžios, rugsėjo pabaigoje, pasirodysiančioje koncertinėje akcijoje „Vilniaus Brodas gyvas“ žiūrovai galės įkvėpti tos laisvos ir kūrybiškos dvasios, kurią išnirdami Senamiesčio nišose ir žygiuodami Gedimino prospektu šiais metais perteiks garsiausi Lietuvos bardai.

 

       Pagrindinė šių metų naujiena neabejotinai bus grandiozinis jungtinis bardų ir Švento Kristoforo orkestro koncertas (dirigentas ir meno vadovas prof. Donatas Katkus). Šventos Kotrynos bažnyčioje Vilniuje nuskambėsiančiam įspūdingam renginiui ruošiamasi jau nuo vidurvasario – kompozitorius ir atlikėjas Andrius Kulikauskas kuria dainų aranžuotes, o patys bardai koncerto metu tik atliks po tris dainas. Kita naujiena bus festivalio mediumo koncertas, kuriame prie laužo Vilniaus mokytojų namų kiemelyje Lietuvos bei užsienio bardai atliks savo kūrybos dainas.

 

       Festivalyje „TAI – AŠ“ pasirodys ryškiausi mūsų dainuojamosios poezijos atlikėjai: Aistė Smilgevičiūtė, Domantas Razauskas, Andrius Kaniava, Saulius Bareikis, Kostas Smoriginas, Olegas Ditkovskis, Aidas Giniotis, Gediminas Storpirštis, Andrius Kulikauskas ir kiti. O taip pat išvysime dainininkus net iš keturiolikos užsienio valstybių, tokių kaip Argentina, Islandija ar Ekvadoras.

 

       Tradiciškai festivalio koncertai neapsiribos vien Vilniumi. Atlikėjai koncertuos Varėnos, Veisiejų, Skapiškio (Kupiškio r.), Pasvalio, Radviliškio, Kėdainių gyventojams, o taip pat vyks į Rygą bei Punską.

 

       Šis kasmetinis dainuojamosios poezijos festivalis masina ne tik koncertais, bet ir jau tradicija tapusiomis kūrybinėmis dirbtuvėmis bei naktinėjimais. Net trijų kūrybinių dirbtuvių metu bus kviečiami jauni, tačiau nors minimalų muzikinį įdirbį turintys žmonės, kurie galės ne tik tobulinti savo įgūdžius su žinomais bardais, bet ir turės unikalią galimybę sugroti savo dainą festivalio pabaigos koncerte Šv. Kotrynos bažnyčioje. Na, o naktinėjimai, kurių tradiciškai bus dveji, neabejotinai yra šio festivalio demokratijos simbolis. Aiški pradžia, bet galimybė linksmintis be pabaigos. Žinomi bardų vardai. Ir galimybė tapti žinomu pačiam. Kaip tik tokie naktinėjimai, kuriuose susirenka ne tik jauni menininkai, bet ir renginių organizatoriai bei vadybininkai, yra puiki galimybė jaunam talentui būti išgirstam. Tokį kelią pramynė „Liūdni slibinai“, Romanas bei Dimitrijus Timofejevai, filosofijos mokslų daktaras Mindaugas Briedis bei daugybė kitų, kurių dainos Lietuvos padangėje jau puikiai žinomos.

 

       Bilietus į spalio 19–24 dienomis vyksiančius bei dar iki „TAI – AŠ“ pradžios pasirodysiančius koncertus bus galima įsigyti Vilniaus mokytojų namuose bei kitų miestų koncertų vietose. Na, o norintys išmėginti savo talentą kūrybinėse dirbtuvėse turėtų į jas registruotis jau nuo rugsėjo 1 dienos.

 

       Vilniaus mokytojų namai

       2010–09-04