Accessibility Tools

Vilniaus mokytojų namaiVilniaus mokytojų namai       Šį savaitgalį Vilniuje vyksiančių Dzūkų dienų kultūrinių renginių programą papildys keletas muzikinių, literatūrinių renginių, kuriuose dalyvaus žymiausi iš Dzūkijos kilę kompozitoriai, atlkėjai bei rašytojai.

 

       Penktadienį, 18 val. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks koncertas „Veronika ir draugai“. Jau ne pirmą dešimtmetį Lietuvos nacionaline vertybe laikoma žymi  dainininkė, liaudies dainų atlikėja Veronika Povilionienė neatskiriama nuo dzūkiško folkloro, o ypač šio regiono liaudies dainų propagavimo. Pirmąsias dainas į savo koncertinį repertuarą gavusi iš Kapčiamiesčio (miestelis Lazdijų r.) senųjų dainininkų, o ypač savo tėvelio Jono Janulevičiaus, vėliau savo atliekamų kūrinį kraitį uoliai ir intensyviai pildė įvairiuose Lietuvos regionuose rengtose ekspedicijose. V. Povilionienė bene pirmoji folkloro atlikėja išdrįsusi liaudies dainą sugretinti su  jaunimo populiaria muzika, džiazu, pučiamųjų orkestru. Be jos šiandien sunkiai įsivaizduojamas bet koks didesnis tautiškas renginys ar lietuvių meno pristatymas anapus Lietuvos ribų. Už nuopelnus kultūrai, liaudies kūrybos propagavimą 2008 metais V. Povilionienei paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

 

       Šiame koncerte V. Povilionienė pasirodys su savo kolegomis folkoristais: instrumentine grupe „Duja“ (vad. Arūnas Lunys), dainininkėmis Liongina Gudeliene, Jurga Česniene, Rolanda Valinčiūte. Koncerte skambės sutartinės, gavėnios laikotarpio giesmės, Dzūkijoje populiarūs romansai bei kitos dzūkiškos dainos. Tarp dainų ir kartu su jomis bus nemažai skambios instrumentinės muzikos.

 

       Šeštadienį, kovo 6 d. 15 val. Vilniaus mokytojų namų Mažojoje salėje į literatūrinę popietę „Nuo šiaudinės pastogės iki postmodernizmo“ kviečiami grožinės literatūros mylėtojai. Iš Dzūkijos kilę arba save dzūkais belaikantys rašytojai skaitys savo kūrybą, o renginiui vadovaus literatūros kritikas, dzūkas iš Lazdijų rajono Valentinas Sventickas. Renginį pradėsime vieno žymiausių lietuvių rašytojo Vinco Krėvės balso įrašu apie lietuvių tautą (tai iš dalies paaiškins jo istorinių dramų arba „Dainavos senų žmonių padavimų” atsiradimo paskatas) bei kūrybą. Vėliau savo kūrybą skaitys Dainius Gintalas, Gintaras Bleizgys, Birutė Jonuškaitė, Romas Sadauskas, Stasys Stacevičius, Aidas Marčėnas, Rimvydas Stankevičius, Skaidrius Kandratavičius, Julija Jekentaitė. Ištraukas iš dzūkų kūrybos skaitys aktorius Tomas Vaisieta, o savo dainomis po Dzūkijos miestelius vedžios bardas Albertas Antanavičius.

 

       Sekmadienį, kovo 7 d. 17 val. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyks vienas baigiamųjų Dzūkų dienos koncertų „Mes iš Dzūkijos... “.  Savo dainas atliks kompozitorius ir atlikėjas, kabareto „Tarp girnų“ muzikinis vadovas, populiarios roko grupės „Plius minus” vadovas Mikas Suraučius, kompozitorius, daugelio populiarių lietuviškų estradinių dainų autorius Alvydas Jegelevičius bei jaunosios kartos atlikėjas Justinas Lapatinskas. Organizatoriai viliasi, kad koncerte sau mėgstamiausią dainą atras įvairių kartų ir pomėgių klausytojai. Skambės gerai žinomos ir daugelio atmintinai išmoktos dainos bei nauji kūriniai. Sudarant koncerto repertuarą galvota ne apie konkrečią tematiką, o norėta pristatyti pačius kūrėjus bei atlikėjus.

 

       Visas tris savaitgalio dienas Vilniaus mokytojų namų Mažojoje salėje veiks dzūkų rašytojų knygų paroda „Dzūkų parašyta“. Čia eksponuojamos knygos primins gerai žinomus ir gal daugeliui šiandien gal jau primirštų rašytojų vardus, kurių tėviškė Dzūkijoje. Kiti, pamatę vieno ar kito autoriaus knygą,  gal ir nustebs pirmą kartą išvydę jo kūrybą dzūkiškame kontekste. Paroda, nors ir neprentenduojanti į visuotinumą, tačiau apima visą 20 amžių iki šių dienų. Seniausi leidiniai – 1911, 1912, 1913 metų (Vinco Krėvės, Juozo Grajausko kūryba), o naujausi – 2009 metais išleisto dzūkų autorių knygos. Iš viso parodoje bus demosntruojama apie 60-ties rašytojų beveik pustrečio šimto knygų.

 

       tekstai.lt

       2010-03-05