Accessibility Tools

„Arkos“ galerija„Arkos“ galerija       Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“ spalio 27 d. 17 val. atidaryta Sauliaus Chlebinsko (1953–1999) knygų grafikos paroda. Šių metų pavasarį sukako 10 metų nuo Sauliaus mirties. Ta proga grupelė entuziastų grąžina dailininko kūrybą dabarčiai. Kamerinėje ekspozicijoje pristatomos dailininko sukurtos poezijos iliustracijos, ekslibrisai, cinkografijos klišės, koliažai, knygų lankai, biografiją atskleidžiančios archyvinės fotografijos.

 

       S. Chlebinsko kūriniai įvertinti daugeliu apdovanojimų gražiausių knygų konkursuose. Pirmieji diplomai dailininkui įteikti dar 1978-aisiais. Sauliaus apipavidalinti leidiniai – vientisa teksto, šrifto, vaizdo ir popieriaus formato visuma – buvo vedantys knygos apipavidalinimo kontekste. Tai parodo ne tik dailininko į gyvenimą palydėtos knygos, bet ir joms suteiktas pripažinimas. Knygos meno konkurse (1999 m.) Sauliaus apipavidalinti leidiniai nuskynė kone visus laurus: I laipsnio premija paskirta už Eglės Patiejūnienės knygą „Brevitas Ornata“ (leid. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), II laipsnio premija – už leidinį „Lietuva medaliuose“ (leid. „Vaga“), premija už Konstantino Kavafio „Dionizo eiseną“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

 

       Žymių Lietuvos knygos meistrų – knygos dailininko Sauliaus Chlebinsko bei iliustracijų ir tekstų vaikams autoriaus Kęstučio Kasparavičiaus parodos eksponuojamos kaip projekto „Nuo piešinio iki knygos“ sudedamoji dalis.

 

       Projekto „Nuo piešinio iki knygos“ kuratoriai: Romas Orantas ir Nijolė Šaltenytė.

 

*  *  *

 

Saulius Chlebinskas / in memoriam

 

       Sauliaus Chlebinsko kūrybinis palikimas gausus ir įvairus – iliustracijų ciklai, koliažai, miniatiūros, ekslibrisai. grafikos lakštai yra svari ir reikšminga šio dailininko kūrybinės veiklos sudėtinė dalis, bet gal ne pagrindinė – didžiąją dalį savo energijos ir laiko jis skyrė knygų leidybai. lentynose tyliai glaudžiasi šimtai knygų, kurias Saulius parengė ir palydėjo į gyvenimą. Dažnai tai mažiau pastebimas (ne parodoms skirtas) knygos dailininko darbas. rankraštį paversti knyga. Ilgas sudėtingas amato išmanymo reikalaujantis procesas. Nuo pradinės principinės idėjos iki  galutinio tipografinio realizavimo.  ir visuomet su Sauliaus – kūrybai (ir gyvenimui) būdinga žaisme ir konkretumu. Dievo duotas subtilus harmoningas visumos pajautimas ir reiklumas savo kūrybai bei nuoseklumas, drąsa ir ryžtas siekiant tikslo suformavo neeilinį knygos meno meistrą. Brandų, savitą, poetišką žaismingą ir nuolat ieškantį, tikslingai atsinaujinantį, vengiantį sustabarėjimo, inertiško pasikartojimo, netikrumo. – Romas Orantas, 2009

 

       tekstai.lt

       2009-10-27