Accessibility Tools

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutasLietuvių literatūros ir tautosakos institutas       Kovo 25 d. 15 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute profesorius Algimantas Valantiejus skaitys paskaitą „Lyrinė sociologija: empatiškas socialinio teksto skaitymas“.

 

„Lyrinė sociologija pasitelkia ryškias vaizdavimo formas ir įasmeninimą, o taip pat siekia aptarti autoriaus emocinę laikyseną tyrimo objekto atžvilgiu. Lyrinio impulso šerdis yra rašytojo laikysena, viena vertus, tiriamo dalyko atžvilgiu, ir, kita vertus, skaitytojo atžvilgiu. Ši laikysena – suinteresuota, įsitraukianti, o ne atsieta. Įsitraukimas – emocinis: stengiamasi vaizdingai ir intensyviai formuoti tiriamą dalyką, kurį rašytojas nori atkurti skaitytojui. Be to, šis įsitraukimas nėra ironiškas. (Lyrinis sociologas/rašytojas neperkelia savęs anapus situacijos, o įsitraukia į ją. Jei čia esti ironijos, ši ironija – bendra objektui ir skaitytojui.) 

 

Kita lyrikos laikysena – lokalizacija. Lyrinis impulsas lokalizuojamas specifinio rašytojo, esančio specifinėje vietoje, sąmonėje. Lyrinis rašytojas giliai jaučia savo asmenybę ne tik kaip autorius, bet ir kaip asmuo, kurio emocinis socialinės tikrovės patyrimas yra jo rašymo pagrindas. Trečias lyrikos dėmuo – lokalicazija laike. Lyrika yra momentinė. Ši lyrika nėra apie tai, kas įvyko. Ji veikiau perteikia tapsmą, tėkmės jausmą. Lyrika – nors ji gali būti rašoma apie gražius dalykus – glūdi ne daiktuose, o požiūryje į daiktus.“ – paskaitos tezėse teigia prof. A.Valantiejus.

 
tekstai.lt
2009-03-19