Požiūriai

 
       1. Kaip Jūs vertinate Lietuvą, lietuvius šiandienos pasaulio erdvėje? Kokias regite šalies ateities perspektyvas, o gal – pavojus?

       2. Koks yra šiuolaikinės grožinės kūrybos pasaulis? Kokias tendencijas išskirtumėte? Ar per pastaruosius metus keitėsi knygos, jų statusas ir vertinimai? Kaip apskritai naujausia lietuvių kūryba atrodo pasaulinės literatūros kontekste?

       3. Ką reiškia dabarties visuomenėje būti literatūros kritiku?


       AUDINGA PELURITYTĖ

       1. Nei Lietuvos, nei lietuvių, nei pasaulio nesu pasirinkusi, bet jie man leidžia būti, ir už tai jiems esu dėkinga. Ar dėl to įgyju teisę juos teisti ir vetinti? Galbūt prieš man gimstant kažkas iš aukščiau ir pakišo užpildyti kokią nors asmeninių norų anketą, kažkas aukščiau taukštelėjo ant jos savo štampą, ir štai turiu savo gyvenimo čekį, kurio paslaptingus ženklus vis mėginu ir mėginu perskaityti. Tą padaryti šiandien man nėra lengviau negu vakar, ką jau kalbėti apie „ateities perspektyvas, o gal – pavojus“. Bet klausimas vertas šiurpo: šalies perspektyvos ir pavojai po dvidešimties, dviejų šimtų, trijų šimtų, tūkstančio metų? Lietuviai Marse, kolektyvinių sodų bendrijoje, kaip lietuviams jau įprasta, ravintys dygstančius ridikėlius, arba lietuviai – nykstantys čiabuviai kokiuose nors egzotiškuose dzūkiškų kaimelių simuliakruose, kaip indėnai ar Australijos aborigenai, besifotografuojantys su turistais iš Šveicarijos ar Austrijos už eurą ar du, nes be rusų kalbos jokių kitų taip ir neišmokę, universitetų neišsaugoję, kaipgi tie lietuviai po dviejų dešimtmečių ar dviejų šimtų metų pajėgs išsaugoti savo tapatybę ir užsidirbti pragyvenimui?
       Egipto beduinai jau seniai susitaikę su tokia lemtimi, su kupranugariukais ant rankų, nelyg Betliejaus paveikslėliuose, pozuoja turistams. Jie yra dykumų safario dalis, sudarę sutartis su turistinėmis agentūromis. Pro tris iš cukranendrių supintas bakūžes orus vaikšto genties šeichas, jo sūnus vaišina „Lipton“ arbata, o čadra apsigaubusi viena iš žmonų siūlo mums beduiniškų dirbinių – apyrankių, auskarų, karolių, kurių kiekviename kažkodėl įsispaudęs ženklas: „Made in China“. Taip ir dzūkų ar kokių aukštaičių kaimo vyresnysis galės išdidžiai vaikščioti po mirštančių kaimų teritoriją, kai po grybavimo safario „tikro“ šulinio vandens ten užsuks turtingi ir išsilavinę, savo šalį išpuosėję ir išsaugoję ES žmonės, atvažiavę pasižiūrėti, kaip gyvena civilizacijos aborigenai – dykrų ir šiukšlynų apsupty. Visai galimas daiktas, kad tokio simuliakrinio pasaulio erdvėje bus saugomi lietuvių vaikai, nes tik su jais ir bus įdomu kam nors fotografuotis, o, be fotografavimosi, ką gi jiems ten daugiau būtų veikti? Pajuodusio veido ir pragertomis kepenimis pusamžiui lietuviui būtų sunku net įrodyti, kokia yra jo kilmė, kartais ir aš susipainioju, kur netyčia Lietuvos kaime išlipusi iš automobilio. Aišku, jeigu tų vaikų dar bus, nes šalies, kur per dieną sudega, nuskęsta ar kitaip prapuola tokia gausybė mažamečių, tikriausiai nėra nė vienoje kitoje civilizuotoje šalyje. Sakau civilizuotoje, nes archajinėse kultūrose vaikus saugo paprotinė teisė, civilinės net nereikia.
       Žinoma, mąstant apie lietuvius po dvidešimties, šimto ar dviejų šimtų metų, verta mąstyti ir apie vandenį bei grybus, nes juk aišku, kad tik jie ir būtų kokio tikrai egzotiško bei lietuviško safario dalis. Na, su vandeniu paprasčiau, čia panašiai kaip su „Lipton“ beduinams: mums tiks ir brangaus importinio vandens siuntos plastikinėse talpose, bet kaip bus grybais? Juk miškai, bent jau iš Dzūkijos, vežami vilkstinėmis, ir nakties, ne dienos metu, nes, matyt, vežami nelegaliai. Todėl klausimas esminis – taip ar bus tas grybų safaris, jei tų grybų nebus? Bandelėmis su pievagrybiais prancūzai mus „perspjovė“ jau šiandien, dėl jų tikrai neverta bus čia važiuoti. Rodysime grybų fotografijas iš šių dienų ar džiovintų baravykų liekanas grybų muziejuje? Jei taip, tai jau dabar siūlyčiau nurauti ir tas samanas, kurios dar liko, kad galėtume parodyti, kur ir kaip tie grybai augo. Antraip nebus čia tų safarių, nevažiuos tie užsieniečiai, nedalys po eurą ar du už nuotraukas su išgyvenusiais Lietuvos vaikais. Tai kaip tada tie vaikai išgyvens? Akmenis grauš po dviejų šimtų metų lietuviai? Juk ir dabar grybauja taip, kad lieka plika žemė – samanas atkeldami su grėbliais ir šakėmis. Kita vertus, o gal neverta nusiminti – gal lietuviai mutuos, prisitaikydami prie naujos aplinkos? Gal išgyvens jie aplinkoje be vandens, be medžių, be deguonies. Labai jau ten tie grybai! Gerai jiems bus ir ridikėliai. Ridikėliai Marse, išretėjusios deguonies ir pamėlusių vaikų apsuptyje. Kai pagalvoji, tai koks skirtumas nuo ko jie mėltų – nuo tėvų alkoholizmo, nepriežiūros ir bado savo tėvų žemėje ar dėl deguonies stygiaus Marse. Kai dar geriau pagalvoji – antroji perspektyva atrodo patrauklesnė, todėl jau dabar kraunuosi kuprinę. Lietuviai Marse – pati patraukliausia ateities perspektyva, kelianti kur kas mažiau pavojų negu lietuviai Lietuvoje. Mes ten išgyventume ir be safarių. Gal Marsas – pažadėtoji ateities lietuvių žemė? Kaip kažkada Madagaskaras.

       2. Klausimas apie lietuvių literatūrą ir pasaulinės literatūros kontekstus man labiausiai patinka. Jei redakcija šito neklaustų, vis tiek mėginčiau sau į tokį klausimą atsakyti. Net nežinau, kodėl jis kyla, gal tai mentaliteto dalykai, atitekėję iš kažkokio bendro ikicivilizacinio Europos gyvenimo tarpsnio, kai tautos dar tik skirstėsi į bendrijas, tyrinėjo teritorijas, o tas, kurios labiau patikdavo, užsiimdavo. Gal jis mums, lietuviams, kyla dėl to, kad viena vieta patiko labiau nei kita, bet ta, kur labiau patiko, jau buvo užimta, ir kol mes svarstėme, kaip mandagiau aptarti šį subtilų klausimą su ją užėmusiaisiais, jie mus visai nesubtiliai stumtelėjo ir šalin pravijo, ir, užuot prie šio klausimo grįžę vedybinių ar valstybinių sutarčių formomis, kaip kad juos sprendė šiuo metu Vidurio bei Vakarų Europoje įsikūrę ES piliečių protėviai, nuskausti ir užsigavę likome dūmoti tose žemėse, kuriose štai tokiomis nenumatytomis aplinkybėmis atsidūrėme. Ilgai mes taip stumdomi dūmojome, vis pasiteisindami kokiems užėjėliams, kad lietuviais esame mes gimę, kol pagaliau, ne be Jono Basanavičiaus ir Maironio, Kazimiero Būgos ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, supratome – tai kad ir esame. Ir būkime, kiek tik mums patinka. Bet ar patinka? Kai tik pasijuntame lietuviais esantys, kažkas mumyse pradeda kuždėti, kad dar prieš gimdami mes lyg ir ne taip užpildėme iš aukščiau mums pateiktą anketą, maždaug – tikėjomės kažko kita, kažko kitaip.
       Lietuvio ir pasaulio, lietuvių ir pasaulio kūrybos priešprieša mane visada verčia suabejoti lietuvių savigarba, nes šioje priešpriešoje glūdi labai įdomi mintis, verta Ričardo Gavelio plunksnos. Ši priešprieša liudija, kad lietuviai – tai ne pasaulis, o pasaulis – tai ne lietuviai, kad jie nesutaikomi tarp savęs. Ši priešprieša man padeda apsibrėžti savo tapatybę, labai tolimą bet kokioms modernių tapatybių motyvacijoms. Būti lietuviais – tai nelyginant asteroidui be paliovos suktis atskiroje orbitoje, nepriklausomoje nuo kitų planetų, ką jau ten kitų literatūrų. Būdama lietuve savo ruožtu jaučiuosi esanti visiškai kitokia nei visi kiti Žemės gyventojai, kitaip tariant, jaučiuosi beveik kaip marsietė. Esmi ne Vytautas Kubilius, o ir laikai pasikeitę, ir euroromanai manęs negąsdina, ir europoezija nežavi, ir grožinis pasaulis man dar yra, o jo tendencijas kaip noriu, taip skirstau. Bet kuo labiau skirstau, tuo labiau tos tendencijos nepaklūsta mano lietuviškiems įgeidžiams ir klasifikacijoms. Nes tikriausiai visos literatūros yra savitos nemažiau nei lietuvių, ir jos taip pat nori mums kažką labai svarbaus pasakyti. Ir ne tik dabar, ne tik šiame komunikacijos amžiuje. Jei skaityčiau visomis pasaulio kalbomis ir jeigu skaitymas būtų mano tikroji profesija, už kurią gaučiau atlyginimą (vandeniui ir orui), tikriausiai leisčiausi į aršią diskusiją, gindama arba kaltindama lietuvių literatūrą, nelyginant kokią poziciją pasirinkčiau – pamotės ar motinos, teisėjos ar advokatės. O dabar, kadangi neskaitau nei japonų, nei vengrų, nei kroatų kalba, nei švediškai, vien tik apgraibomis pasičiumpu kokią verstinę knygą, nes ne tik rusiškos, bet ir lenkiškos, angliškos, čekiškos ir visokios kitokios originalios knygos mūsų taip paprastai nepasiekia. Tad ir vertinimai – kuo labiau kategoriški, tuo labiau neverti. Tiesa, prieš vengrės Agotos Kristof (knyga „Storasis sąsiuvinis“) ir kanadietės Margaret Atwood (knyga „Oriksė ir Griežlys“) stabtelti rekomenduočiau, nes jos pasakoja kažką labai svarbaus iš kito, alternatyvaus, asteroido, labai panašaus į mūsiškį, aplinkos ir istorijos. Gal tai reiškia, kad literatūros visatoje mes ne vieniši? Arba jos ne vienišos. Gal tiek ir pakanka žinoti?
       O apie ką Kristof ir Atwood kalba? Jos mums pasakoja apie tai, ką pasakoja mano sutikti beduinai Egipto dykumoje – apie nenugalimą žmogaus troškimą išlikti bet kokia kaina, net ir išstumiant, išduodant, atstumiant kitą. Tas kitas kartais gali būti labai artimas – ne tik žmona arba vyras, sūnus arba sūnėnas, dukra arba sužadėtinė, bet ir šią akimirką aistringą meilę prisiekusi draugas ar draugė. Beduinų istorija – išmirę galingo Egipto protėviai, išstūminėję vienas kitą ne tik gyvųjų, bet ir mirusiųjų karalystėje. Luksoras (buvę Tėbai) – seniai mirusių Egipto karalių šventykla, kurioje amžinybės troškimo ir garbės pomirtiniame gyvenime apakinti faraonai milžiniškų kolonadų labirintą statė kaip nesibaigiantį pranešimą ateinančioms kartoms. Žvelgdami į kiekvienos šių kolonų viršų, turime stipriai užversti galvą, bet kad ir kaip stengtumėmės, jų paliktų iškaltų rašmenų neįmanoma suprasti (neegiptologams), nors jie, be abejo, tikėjosi, kad bus suprantami per amžius. Tikėjosi netgi labai, trokšdami, kad šiuos rašmenis perskaitytų ne tik žyniai, bet ir patys dievai, valdantys faraonišką amžinybę. Ir taip Ramzis po Ramzio kaldino hieroglifus, nepamiršdami jokių savo žygdarbių, o kartušuose – karališkųjų vardų, kol vienas Ramzis, trokštantis išlikti labiau už kitus, nenukaldino savo vardo ant mirusių faraonų vardų ir obeliskų. Štai mums ir pasaulinės literatūros kontekstas – vienas Ramzis vietoj visų kitų. Įsiamžino. Šiandien tai – kraują stingdančių didingų griuvėsių vieta, kur galime pasimatuoti žmogiškąją tuštybę. O aplinkui vien pustomos smėlio dykumos, kuriose erdvės savo gyvenimui be paliovos ieško nei rašto, nei hieroglifų, nei pasaulinio literatūros konteksto nepasigendantys beduinai. Regis, mums, lietuviams, vis dėlto pavyko labiau, nors iš užpildytos anketos prieš gimimą tikėjomės ir geresnių rezultatų. Palyginti su beduinais, mūsų čekio nustatyta obligacija yra palankesnė gyvybei išlaikyti. Jeigu užgniaušime garbėtroškos ir nekantrumo jausmus, kaip moko Kristof ir Atwood, ir sustiprinsime bendražmogiškąsias gyvenimo pajautas, dar turime šansų išlikti. O argi pati geriausioji lietuvių literatūra mus moko ko kito?

       3. Dabarties visuomenė man tokia pat nepažini kaip ir autobusų, traukinių ar maršrutinių taksi stotyje dūzgianti žmonių minia: jie tikriausiai turi savo džiaugsmų ir rūpesčių, o aš nejaučiu pareigos jiems pranešti, kad elgtųsi atsargiai, nes jų aplinkoje gali būti literatūros kritikų. Jeigu ir praneščiau, manau, jie per daug dėl to nesijaudintų, nes literatūros kritikai nedalija nei labdaros, nei pašalpų, nebent patys jų pageidauja. Kita vertus, literatūrinė Lietuvos statistika rodo, kad rašo kone didesnė dalis šiandieną skaityti mokančių lietuvių, todėl kitą kartą, akis į akį susidūrus su dabartine visuomene, kritikuoti linkusiam kritikui ar kritikei verčiau būtų neišsiduoti – ką gali žinoti, gal imsi ir susidursi su kokiu nors sukritikuotos knygos autoriumi. Literatūros kritikui geriau būti neišsiduodant, kokiame nors uždarame instituto ar universiteto rezervate. Kultūros ir švietimo politika yra tokia, kad vandens ir oro mes gauname saikingai – gyvybei išlaikyti būtinomis normomis. Vietos asmeninėms piramidėms ir obeliskams kiek nori, neištyrinėtų pergamentų – tūkstančiai, ir ateityje jų tik daugės, o jei tik pradeda dirbti didesnėmis apsukomis, žiūrėk, deguonies jau ir pritrūksta. Kuo ne Marsas?


       MARIUS BUROKAS

       1. Lietuviai tapo laisvesni, išsibarstė po visą pasaulį ir Europoje dažnai nebesijaučia provincialai. Tačiau tai tik viena medalio pusė. Kita vertus – klesti cinizmas ir nepakantumas kitokiai odos spalvai, kitokiam tikėjimui ar kitokiam mąstymui. Lietuviai veržiasi į Europą, tačiau dažnai neturi ko ar nemoka to, ką galėtų, pasiūlyti, nesugeba prisistatyti patys ir pristatyti savo šalies. Nemoka suprasti kitų žmonių.
       Galima dejuoti, kad lietuviams rūpi tik pinigai, emigruoti į Airiją ar Angliją, tačiau po truputį ryškėja ir kiti procesai – grįžtama namo. Vieni grįžta užsidirbę, kiti – baigę mokslus; jau imama suprasti, kad galima dirbti ir Lietuvos labui.
       Nenoriu būti dar vienas pesimistas, pritariantis visuotiniam pesimizmo chorui. Juk reikia paieškoti ir šviesesnių pusių, nors tai, turiu pripažinti, sunku.
       Pavojų daug: man jau dabar neramu, kaip besiriedami, besiginčydami ir sudarinėdami įvairiausias keistas neveiksnias komisijas pasiruošime pateikti Vilnių kaip 2009-ųjų kultūros sostinę? Laiko juk lieka vis mažiau...
       Neramu dėl griaunamo senojo Vilniaus, vis mažiau lieka pažįstamų ir jaukių erdvių ir vis daugiau kyla visokių naujų prekybinių zikuratų, prikimštų prabangių parduotuvių, kurios, susidomėjimui atslūgus, dažnai stovi tuščios, o paskui tyliai bankrutuoja.
       Visa tai – truputį vienašališka, nes, gyvendamas Vilniuje, nejaučiu provincijos gyvenimo pulso. Sostinę pasiekia tik gandai ir kraupios laikraščių antraštės. Kita vertus, džiugu, kad pastaruoju metu menas, ypač dailė, skulptūra, nebesitelkia tik vienoje vietoje, keliauja po Lietuvos miestus ir miestelius, ir šiuo požiūriu provincijos galerijos gyvena gana aktyvų gyvenimą, dažnai netgi įdomesnį negu Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje.
       Apskritai, mano nuomone, mūsų šaliai nėra daug perspektyvų: arba likti dulkėtu ir uždaru etnografiniu muziejumi, arba tapti Europos pasienio provincija, kurią pasiekia tik atskiri absurdiški potvarkiai iš tolimo centro ir kurią saugo nuobodžiaujantys svetimi kareiviai, čia regintys vienintelę pramogą – pasimušti su vietiniais dėl vietinių mergų. Gaila, bet kol kas nieko nedarome, kad taptume savita, nors truputį įtakinga Europos valstybe.

       2. Pilkšvas tas pasaulis. Daug įdomesni procesai vyksta rimtosios ir populiariosios literatūrų susikirtimo taške. Jeigu ir gimsta kas nors nauja, tai tik tenai. Iš pripažintų literatų dažniausiai gauni tai, ko tikiesi – gerą, skaitomą literatūrą, tačiau nuspėjamą. Paprašytas paminėti kokią nors geresnę šių ar praėjusių metų knygą, dažniausiai ilgam nutylu.
       Na, šiemet buvo „užsukta“ ilga reklaminė geriausiųjų knygų penketuko kampanija. Tik kaip visada rinkusiųjų knygas literatūrologų ir eilinių skaitytojų sampratos labai tolimos viena kitai – juk paprastas žmogus gal ir paskaitys G. Dauguvietytės knygas, tačiau tikrai neims į rankas A. Jakučiūno romano.
       Dėmesį literatūrai arba tam tikram autoriui paprastai eskaluoja tik mada (įžymybės ar dainininko parašyta knyga) ir, deja, kurio nors autoriaus mirtis. Štai tada knygas mes perkame ir skaitom arba nusipirkę bent į lentyną pasidedame.
       Nykiai atrodo ir Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos „Pirmosios knygos“ serija. Man regis, žūtbūtinis noras kasmet išleisti ir poezijos, ir prozos knygelę – nieko gero. Kas iš tos kiekybės, jei kartais šias knygeles net gėda atsiversti? Jei nėra tinkamų pretendentų – kam leisti menkavertę rašliavą? Jau geriau tam skirtus pinigus panaudoti antrą ar trečią knygą leidžiančiam autoriui finansuoti.
       Gera vertimų iš užsienio kalbų padėtis: išverčiama daug gerų, naujų, svarbių knygų.
       Patys itin garsių vardų neturime, tačiau mūsų literatūra, ypač poezija, verčiama į kitas kalbas ir, reikia tikėtis, skaitoma – ar galima daugiau ko norėti?

       3. Šiuolaikinėje visuomenėje būti literatūros kritiku keblu. Kritikams buvo daug lengviau, kai egzistavo tvirti orientyrai, o ne tik telkšojo tiršta „postpost“ bala. Tačiau negalima nepastebėti, kad šiuolaikinės literatūros kritikos Lietuvoje raiškos laukas platus: nuo „senosios mokyklos“ atstovų iki Castoro ir Polluxo, drumsčiančių literatūrinius vandenis ar tiesiog drumsčiojančių į juos.
       Jei paklaustumėte, koks turi būti literatūros kritikas, atsakyčiau: tiesiog pastabus, kiek įmanoma – nešališkas ir, svarbiausia, nepaisantis tokio nemalonaus, kartais net šlykštaus tarpusavio ryšių, pažinčių ir vieno kitam teikiamų paslaugų voratinklio, kuriame įsipainiojusi mūsų kultūra. Ir, žinoma, nesiveliantis į tarpusavio rietenas. Šiuo metu Lietuvoje, manau, labiausiai trūksta šmaikščios kritikos – nesiplūstančios, kuri smagiai, išmoningai ir net su humoru pristatytų ar analizuotų knygas.

Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1