tekstai.lt


Warning: Creating default object from empty value in /home/tekstai/domains/tekstai.lt/public_html/components/com_alphacontent/models/alphacontent.php on line 620

tekstai » tekstai » Švedas Leonas

Švedas Leonas (2)

leonas_svedas
leonas_svedas
Leonas Švedas
(1918–2003) – poetas, prozininkas, vertėjas. Gimė Smolenske, pulkininko Wilhelmo Schwanto šeimoje. Po metų šeima grįžo į Lietuvą, o 1935-aisiais pasikeitė pavardę į Švedų. 1939 m. L. Švedas baigė Kauno „Aušros“ gimnaziją, 1940-aisiais įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti germanistikos, bet studijų taip ir nebaigė. 1941-aisiais vedęs lenkaitę Reginą Skrzypkowską, Leonas ėmė mokytis lenkų kalbos, vėliau tapusios jo antrąja ir pagrindine kūrybos kalba. Antrojo pasaulinio karo metais jaunas gabus poetas aktyviai dalyvavo literatūriniame gyvenime, parengė du eilėraščių rinkinius, o kritikų buvo priskiriamas vadinamajai trečiojo dešimtmečio poetų kartai kartu su V. Mačerniu, H. Nagiu, A. Nyka-Niliūnu. Po karo liko Lietuvoje, tikėdamasis toliau dirbti kūrybinį darbą, tačiau netrukus su broliu ir žmona emigravo į Lenkiją. Ten sėkmingai įsitraukė į literatūrinę ir kultūrinę veiklą: 1948 m. pradėjo dirbti Vroclavo radijo redaktoriumi, o 1959 m. ėmė spausdinti kūrybą lenkiškuose žurnaluose. Deja, vienintelis L. Švedo lietuviškos poezijos rinkinys Sugrįžimai į Sodo­mą ir Gomorą buvo išleistas 1963 m. Čikagoje 100 egz. tiražu. Atėjęs į literatūrą istorinių griūčių metu, Švedas atsisakė lyrinio jausmingumo, piktai ir bekompromisiškai vertino XX a. visuomenines civilizacijos prieštaras. Pasirinkęs avangardinės tradicijos įteisintą stilių, nuo ironiškų baladiškų siužetų perėjo prie sarkastiškos publicistinės frazeologijos. Jo tekstams būdinga įtūžusio, nervingo, sprogdinančio kalbėjimo maniera, sudėtingas dygliuotų metaforų kontekstas. „Nesusitaikęs su „Europos beviltišku likimu“ ir pats su savimi, Švedas iškyla lietuvių poezijoje kaip kategoriško antikonformistinio apsisprendimo, nepriklausomos laikysenos ir išdidžios vienatvės figūra“ (Vytautas Kubilius).

Apie Leoną Švedą ir jo tekstus
Vaiva Narušienė. Nepritapęs ir nepritampantis. Dvikalbė Leono Švedo kūryba (2003) (1)
Vaiva Narušienė. Nepritapęs ir nepritampantis. Dvikalbė Leono Švedo kūryba (2003) (2)
Vaiva Narušienė. Nepritapęs ir nepritampantis. Dvikalbė Leono Švedo kūryba (2003) (3)
Vaiva Narušienė. Nepritapęs ir nepritampantis. Dvikalbė Leono Švedo kūryba (2003) (4)
Vaiva Narušienė. „Nesakykit, kad buvau nesusitaikęs su pasauliu ir savimi“. L. Švedo eilėraštis „curriculum vitae“ (2003)
Vytautas Kubilius. Perskeltos literatūros integracija (Leonas Švedas) (1996)
Augustinas Raginis. Leono Švedo poezija (Leonas Švedas. Sugrįžimai į Sodomą ir Gomorą, 1963)

Leono Švedo tekstai


Powered by AlphaContent 4.0.18 © 2005-2018 - All rights reserved