Tačiau ilgai bedarbiu Barėnas nebuvo. Ne tik dėl palankiai susiklosčiusių aplinkybių, bet ir todėl, kad tokiu metu juo likti buvo nepaprastai pavojinga, - ne vienam tai kainavo priverstinius darbus Vokietijoje. O ir pragyventi nebūtų buvę iš ko.


         Tapo Kazimieras laikraštininku. Gal širdyje tokio darbo ir seniai troško, bet proga, tegu ir nelabai palankiomis aplinkybėmis, pasitaikė tik dabar. Iš anksčiau pažįstamas Bronius Daunoras, tuo metu redagavęs “Ateities” dienraštį, pasiūlė ateiti pas jį. Tiesa, iš pradžių tartasi tik dėl techninio darbuotojo statuso: “Pataisysi rankraščių kalbą, duosi juos spaustuvei ir žiūrėsi, kad laikraštis išeitų” (53).

         Kad tokiais laikais dirbti spaudoje pavojinga, Kazimieras tada lyg ir negalvojo. O kad tai gali tapti bėgimo iš savo šalies pagrindine priežastimi, tuo labiau.

         Nors “Ateitis” buvo pradėta leisti vos prieš keletą mėnesių, 1943 metų pradžioje, jis vis dėlto buvo redakcijoje “žaliausias” darbuotojas. Tačiau tas pavasaris Kazimierui ypatingas – jo prigimčiai darbas redakcijoje buvo artimesnis už ankstesnįjį.

         Tiesa, priimdamas į darbą “Ateities” redaktorius įvertino ne tik Barėno žurnalistinius ir literatūrinius gabumus, kurie dar nebuvo išryškėję, bet ir jo jau nusistovėjusius įpročius: sugebėjimą pastoviai būti darbo vietoje, tvarkingumą, pedantiškumą. To B.Daunoras ir neslėpė: “Man reikalingas žmogus, kuris yra įpratęs ir gali pastoviai sėdėti”.

         Nors redakcijoje darbuotojų buvo daugiau negu reikia, neretai pasitaikydavo, kad “tie redaktoriai gal ir visi kartais kažkur pragurksta. Vienas kitas užgėręs ir kelias dienas nepasirodydavo”.

         Ne vieną naująjį bendradarbį Kazimieras jau pažinojo iš kitų spaudos leidinių puslapių ar net knygų. “Ateityje” darbavosi Aleksandras Merkelis, Juozas Petrėnas (Petras Tarulis), Klemensas Prielgauskas, Juozas Žlabys, Mikas Ilgūnas, Matas Bagdonas, Stasys Laucius, Kęstutis Čerkeliūnas. Tarp pastovių bendradarbių buvo Antanas Miškinis, Liudas Dovydėnas, Bronys Raila, Vincas Ramonas, Jonas Graičiūnas, Bronius Dirmeikis, Stasys Leskaitis, Juozas Pronckus, Petras Babickas, Pulgis Andriušis, Hermanas Jakužaitis, Stepas Pikšrys, Juozas Kruminas, Jonas Kardelis, Vincas Uždavinys. Daugelis reporterių taip pat buvo jau ne naujokai, prieš tai dirbę kituose leidiniuose: Juozas Rimas, Leonas Narbutas, Stasys Mikaliukas, Andrius Vaitkus. Techninis redaktorius Vincas Rygertas turėjo “sulaužyti” laikraštį, kurio vidurinieji puslapiai būdavo patikimi Barėnui. Jam reikėdavo tik sąrašo, kas kur turi atsidurti. “Iš tikro atsakingas pasidariau”, - prisimindamas tas dienas pasakojo rašytojas(54).

        Kai savo naujajame darbe pakankamai įgudo, laikraščio iliustracijomis besirūpinęs dailininkas Aleksandras Šepetys pasiūlė Kazimierui: “Eikim abu pas žymius menininkus. Tu rašysi apie juos, aš iliustracijomis pasirūpinsiu”.

        To sumanymo dėka gimė nemažai kūrybinių portretų. Pradėję nuo dainininkės Antaninos Dambrauskaitės, susitiko su dailininkais Petru Kalpoku, Petru Rimša, Adalbertu Staneika, aktoriumi Henriku Kubertavičiumi, dar vienu kitu. A.Šepetys susitardavo dėl susitikimo laiko, kartais į kompaniją pasiimdavo ir trečią bičiulį. Pavyzdžiui, pasikalbėjime su A.Dambrauskaite dalyvavo ir aktorius Stasys Pilka, bendro reikalo, kaip teigė Kazimieras, tikrai nesugadinęs.

         Nemažai ir kitokių įdomių pažinčių užsimezgė tais metais. Barėnas tapo poeto Antano Jonyno debiuto krikštatėviu. Redaktoriaus pavedimu apsilankęs Žaliakalnyje įsikūrusiame aklųjų institute, iš jo direktoriaus sužinojo ne tik apie tos įstaigos kasdienybę ir darbus, bet ir ten gyvenusius talentus, buvo supažindintas ir su dvidešimtmečiu A.Jonynu. Barėnas jam pasiūlė bendradarbiauti “Ateityje”. Taip laikraščio trečiajame - kultūros - puslapyje atsirado keletas A.Jonyno kūrinėlių, vienas pirmųjų buvo skirtas Vincui Kudirkai.

        “Kai pradėjau dirbti “Europos lietuvyje” ir skaityti iš Lietuvos gaunamą spaudą, pamačiau, kad už tą “klaidą” – bendradarbiavimą vadinamojoje buržuazinėje spaudoje – jis buvo smarkiai šokdinamas. Sakau, ir mano čia šiokios tokios kaltės būta, kad tas jaunas žmogus pateko į bėdą”, - prisimindamas debiutą aiškino Barėnas, tuo pačiu pastebėdamas, jog labai dėl šito apgailestauti kaip ir netenka, nes į Sibirą A.Jonynas nebuvo išvežtas, be to, dar ir į komunistų partiją buvo įstojęs.

         Apie debiutą “Ateityje” pats A.Jonynas yra kalbėjęs kiek kitaip. Tiesa, tai buvo toks metas, kai visos tiesos beveik niekas nesakė. Be to, tie A.Jonyno žodžiai pasakyti, stojant kandidatu į komunistų partijos narius ir įamžinti Lietuvos TSR Rašytojų sąjungos partinės organizacijos susirinkimo, įvykusio 1953 m. gruodžio 15 d., protokole: “Anksčiau aš gavau buržuazinį auklėjimą. Pirmieji tarybiniai metai man praėjo labai nežymiai, aš susirgau smegenų uždegimu ir apakau. Okupacijos metais gyvenau aklųjų bendrabutyje Kaune ir rašinėjau įvairius eilėraščius bei daineles. Kartą atėjo “Ateities” laikraščio korespondentas aprašyti bendrabutį, jis paėmė mano eilėraštį “Ant motinos kapo” ir atspausdino jį. Po to aš, dar jaunas būdamas ir nesusigaudydamas, savo noru atidaviau į spaudą ir atspausdinau dar kelis eilėraščius: apie Vincą Kudirką, Kauno pilies griuvėsius ir kt. Skaitau, kad tai buvo sunki mano klaida. Tikrąjį kūrybinį darbą aš pradėjau tik po karo, tarybiniais metais”(55).

         Iš tekstų, kuriuos Barėnui teko ruošti spaudai, bene labiausiai įsiminė situacija su vadinamaisiais karo korespondentais: “Kiek jų kada yra buvę arti fronto ir kiek turėjo tik pakenčiamą fantazijos galią parašyti apie karą nematę jokių karų – nežinau. Bet visi jie nešdavo savo reportažus laikraščiui, ir kiekvienas prašydavo, kad tik greičiau jo rašinį išspausdintum. Tikra bėda man būdavo su ta jų kūryba. Negi į laikraštį sugrūsi po kelis tų dažnai vienas į kitą panašių reportažų? Tai autoriams tekdavo ir palaukti eilės, ir dėl to prasiverždavo jų nepasitenkinimas. Greičiau pajėgtum išspausdinti, greičiau jie gautų honoraro”(56).

        Kad įtiktų Kazimierui, vienas karo korespondentų, Vladas Civinskas net į vaišes namuose buvo pasikvietęs. Kai išlydėdamas šeimininkas bandė aiškintis, kodėl ne visada tokie reportažai operatyviai išspausdinami, Barėnas viską paaiškino bei pridūrė, jog svarbiausia, matyt, čia yra honoraras. “Neruoškite, Vladai, balių, tai mažiau reikės markių”, - tas tiesmukiškas pasakymas, netaktas, anot V.Civinsko, Barėnui buvo primintas daug metų po karo, susitikus Londone. Buvęs pažįstamas, apsigyvenęs JAV, įsteigė knygų leidyklą “Terra”, kai kuriuos jos leidinius Didžiojoje Britanijoje platino ir Barėnas. Tiesa, leidykla ilgai negyvavo, jai tapus nuostolinga, V.Civinskas įsigijo papuošalų ir kitokių brangių smulkmenų iš Europos parduotuvę.

         Anot Barėno, labiausiai jis redakcijoje sutaręs su A.Merkeliu, kuris rašė politinius straipsnius. Su juo bendravo ir vėliau dirbdamas “Europos lietuvyje”, kai šis gyveno JAV. A.Merkelis prašydavo parūpinti kai kurių leidinių, o Barėno redaguojamam laikraščiui atsiųsdavo ištraukų iš savo rašomų knygų apie A.Smetoną, V.Kudirką, Vydūną.

         Neblogai Kazimieras sutardavo ir su J.Petrėnu, K.Čerkeliūnu. Su Juozu vėliau susirašinėjo. Kęstutis iš JAV yra atsiuntęs vertingų pašto ženklų. O M.Ilgūnui Barėnas drauge su B.Daunoru siuntė lauknešėlį į Sibirą.

         “Ateityje” teko ruošti ir Lietuvos įvykių kroniką, apdoroti iš kitų miestų atsiųstą medžiagą. Netruko būti pagirtas ir kaip pavadinimų meistras. Viena, ilgam įsiminusi antraštė skambėjo ypač intriguojančiai: “Žmogus, kurį užmušiau” Šiaulių teatre”. Taip Kazimieras pavadino iš Šiaulių atsiųstą žinutę, kurios pagrindinė mintis buvo miesto dramos teatre pastatytas Edmundo Rostando veikalas “Žmogus, kurį užmušiau”. Anot Barėno, ir aklas turėjo pastebėti tokią antraštę.

         Vis dėlto redakcijos sekretoriumi tapusiam Barėnui ne viskas “Ateityje” patiko. Ypač bohemiška aplinka. Pernelyg dažnai buvo kilnojami stikliukai. Ir redakcijos patalpose, ir A.Mickevičiaus gatvėje, Laisvės alėjos pašonėje rūsyje, kur žurnalistai mėgdavo lankytis. Su metaliniu buteliuku apatinėje švarko kišenėje iš Vilniaus atvažiuodavo net šiaip jau rimti žmonės žurnalistai J.Kardelis ir V.Uždavinys. “Ir tu būtinai išgerk iš draugiškumo su jais nors stikliuką. Atrodysi, žinoma, nedraugiškas, jei kviečiamas nesiteiksi ateiti ir į privačiai kurio nors bendradarbio ruošiamą išgėrimą namuose”(57).

         Barėnui, ligi tol ilgokai dirbusiam kitokioje aplinkoje, kartais atrodydavo, jog taip nejučia galima tapti alkoholiku. Tiesa, Kazimieras tokių savo minčių garsiai nereikšdavo, be to, bendradarbių buvo mėgiamas. Ir su redakcijos darbuotojais, ir su spaustuvininkais gražiai sugyveno. Kaip šito gražų patvirtinimą Barėnas yra įsidėmėjęs 1944 metų Kazimierines. Kovo ketvirtąją spaustuvininkai atnešė specialų laikraščio numerį, kuriame vietoj prie kasdieninės antraštės surašomų tos dienos varduvininkų aukso spalvos dažais puikavosi jo vardas ir pavardė. Jam regisi, kad tąkart pats redaktorius didžiajame redakcijos kambaryje suorganizavo vaišes, į jas vos tilpo pažįstami ir nepažįstami. Bene labiausiai tada Kazimieras nustebo tarp kitų pamatęs ir skulptorių J.Zikarą, buvusį piešimo mokytoją Panevėžio berniukų gimnazijoje. Po daugelio metų, jau gyvendamas Amerikoje, tose vaišėse pasisakė buvęs ir poetas Stasys Santvaras.

         “Ateitį” prižiūrėjo vokiečių cenzorium paskirtas buvęs Lietuvos kariuomenės majoras J.Berentas. Didžiausio dėmesio susilaukdavo lietuviška medžiaga, visi turėjo įsisąmoninti, kad negali būti jokių tekstų Lietuvos nepriklausomybės klausimais, tabu buvo ir mūsų valstybės praeitis. Kur kas mažiau užkliūdavo politiniai straipsniai nelietuviškomis temomis, be to, juos rašydavo įsigilinę į temą autoriai. Naująjį redakcijos sekretorių redaktorius ir leidėjas B.Daunoras, vos pradėjus dirbti, įspėjo jokiu būdu neįdėti straipsnių, kuriuose puolami Vakarų sąjungininkai anglai ir amerikiečiai. Porą tokių tekstų Barėnas užtiko stalčiuje vos pradėjęs dirbti, teko jų autorių atkalbėti straipsnius spausdinti.

         Ir vis dėlto nemažos klaidos ir cenzoriaus rūstybės Barėnas neišvengė. Nors politinių temų niekada nesiimdavo, pasitenkindavo tuo, ką geriausiai žino – kultūrine sritimi, kartą, redaktoriui gavus nurodymą nedelsiant išspausdinti straipsnį apie Vakarų sąjungininkų nežmonišką elgesį ir jų kariavimo būdus, redakcijoje nebuvo nė vieno, tokias temas mėgstančio. Nebuvo iš ko rinktis, ir leidėjas pasakė Kazimierui: “Parašysi tu”. Taigi apie karą ir visokiausius nežmoniškus žiaurumus, pradedant aviacijos primėtomais žaisliukais, kurie, paimti į rankas, sprogsta, Barėnas parašė didoką straipsnį. Tačiau sąjungininkų specialiai nepaminėjo. Lyg tyčia, prieš pradedant spausdinti, kažkur pradingo cenzorius. Ilgokai tą rytą jo laukė leidėjas, vis skambinėdamas redakcijos sekretoriui, bet niekaip nesulaukė. Praradęs kantrybę pats paliepė paleisti rotacinę. Kai jau buvo atspausdintas gal penktadalis šimtatūkstantinio laikraščio tiražo, pasirodė cenzorius, o su juo ir grasinimai: “Išsiųsiu visus į koncentracijos lagerį”. Už tą Kazimiero rašytą straipsnį. Ir vis dėlto leidėjas, stipriai rizikuodamas, atspausdintų egzempliorių nesunaikino, o nutarė išsiųsti juos į provinciją, toliau nuo cenzoriaus ir generalinio komisaro Adriano fon Rentelno pareigūnų akių.

         O koks jau tada rimtas buvo Barėno požiūris į kūrybą, nesunku įsitikinti perskaičius kad ir publikaciją “Pragiedrulių džiaugsmas” toje pat “Ateityje”(58). Be kita ko, joje rašoma: “Jei rašytojas, davęs skaitytojui knygą, nieko nenori ja pasakyti, tai jis ne rašytojas, o paprasčiausias skaitytojo gaišintojas ar net žalotojas”. Toks teiginys galėjo atsirasti ir iš arti patyrus visuotinį vertybių perkainojimo laiką, net rašytojų išdavystes pirmaisiais sovietinės okupacijos metais.

         Įsimintini ir karo metais Barėno sukurti rašiniai apie Maironį, Žemaitę, Šatrijos Raganą.         

         Artėjo frontas ir apsisprendimo valanda: bėgti ar likti. Gal tik tada iki galo Kazimieras suvokė, koks pavojingas tokiu laikmečiu laikraštininko darbas. Nors spaustuvininkai ėmė įtikinėti, kad pasiliktų, atseit, jie jį gerai pažįstą, perpratę, kai bus toks reikalas, užtars. “Nepatikėjau jų galia. Turbūt dauguma jų buvo kairūs, todėl pasitikėjo savo pajėgumu įtikti grįžtantiems”, - sakė Barėnas(59).

         Ir nesuklydo taip darydamas. Pora kolegų – M.Ilgūnas ir J.Žlabys, apsisprendę likti Lietuvoje, - buvo pasmerkti ilgoms kančioms Sibire.

        Kai 1944 metų liepos 11-ąją Barėnas atėjo į redakciją, ją jau rado tuščią, nors spaustuvė ir dirbo. Vėliau pasirodė cenzorius J.Berentas ir kolega L.Narbutas. Cenzorius reikalavo: laikraštis privalo būti išleistas. Kadangi iš vakaro, kaip visada, Barėnas spaustuvininkams buvo palikęs planelį, kas kitądien turi būti atspausdinta, laužinys ir tąkart buvo paruoštas.

         Kai po daugelio metų Londone svečiavosi L.Narbutas, kuris buvo likęs Lietuvoje ir iki 1956 metų slapstėsi, o išėjęs į viešumą įkyriai buvo persekiojamas poeto, KGB bendradarbio Aleksio Churgino, papasakojo vieną įdomų tą rytą nutikusį dalyką. Pasak jo, cenzorius leidėjo ir vyriausiojo redaktoriaus B.Daunoro kabinete sėdėjo pasidėjęs ant stalo revolverį. Tikriausiai galvodamas, kad kuris nors iš “Ateities” darbuotojų puls ar nepaklausys(60). Tai dar kartą L.Narbutas patvirtino ir šios knygos autoriui(61). Tačiau Barėnas po daugelio metų tų atsiminimų jau nelinkęs laikyti už gryną pinigą: “O gal kartais ir pats Leonas, išvargintas visokių sunkumų, sumaišė cenzoriaus revolverį su kitur matytu? Aš neatsimenu šito. Jei iš tikrųjų revolveris ten gulėjo, gal tai palaikiau karo kasdienybe, kurios net neįsidėmėjau”(62).

         Kai pasigirdo mielas, įprastas rotacinės mašinos dundesys, Kazimieras pasiėmė šviežų dažais kvepiantį “Ateities” numerį ir jau paskutinį kartą uždarė redakcijos duris. Tos pat dienos vakare išvažiavo ir iš Kauno. Kol kas neįsivaizduodamas ne tik tolimesnės ateities, bet ir rytojaus.


      (53) K.Barėno laiškas L.Peleckiui-Kaktavičiui. – Londonas, 2003, sausio 9.
      (54) Ten pat.
      (55) Rašytojas pokario metais. – Vilnius: Vaga, 1991. – P. 367.
      (56) Ten pat
      (57) Ten pat

      (58) Ateitis, 1943, sausio 30

      (59) K.Barėno laiškas L.Peleckiui-Kaktavičiui. – Londonas, 2003, sausio 9. 
      (60) K.Barėno laiškas L.Peleckiui-Kaktavičiui. – Londonas, 2003, balandžio 3.
      (61) L.Peleckio-Kaktavičiaus pasikalbėjimas su L.Narbutu. – Šiauliai, 1997, birželio 14.
      (62) K.Barėno laiškas L.Peleckiui-Kaktavičiui. – Londonas, 2003, balandžio 3.

      Peleckis-Kaktavičius, Leonas. KAZIMIERAS BARĖNAS: monografija. – Šiauliai: Varpai, 2005.
Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1